KPSS Sonuçları Sorgulama

KPSS Sonuçları Sorgulama

Kamu kurum ve kuruluşlarında memur olmak isteyenler ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS puanlarına göre belirlenmektedir.

Kamu kurumlarında göre alacak personel adaylarına uygulanan bu sınav lise mezunları, lisans ve önlisans öğrencileri ve mezunları için ayrı kategorilerde gerçekleştirilir. Kendi içinde çeşitlilik gösteren sınavlar, KPSS-A, KPSS-B, KPSS- C adları ile kategorilendirilir.  A grubu kadrolar üniversite mezunlarının katıldığı sınav türüdür. Bakanlıklar, başbakanlık, genel müdürlük düzeyindeki alanlardan oluşur. Bu sınav sonucunda kurumların kendine özel uyguladığı sınavlara ek olarak KPSS-A puanı aranmaktadır.

Meslek dışında ilk kez bir kamu kuruluşuna başvurmak isteyen adaylar B ve C kadrosuna göre sınıflandırılmaktadır. Lise mezunu ve dengi okullar bu gruba göre kadrolanacaktır. Bu kadro için askerlik, sicil kaydı, sağlık,suç durumu gibi şartlar aranmaktadır. Belirli bir taban puanı olmayan sınavda genel dereceye göre ve kurumların alımına göre başarı durumu belirlenir.

KPSS’ye katılanlar sınav sonuçları açıklandığı anda ÖSYM’nin resmi sitesindeki “KPSS Sonuçları” sayfasından “KPSS sonuçları Sorgulaması” yapabilirler. KPSS Sonuçları için, “KPSS Sonuçları Sorgulama Ekranı”ndaki tüm alanları eksiksiz doldurunuz. KPSS Sonuçları Sorgulaması için TC Kimlik No numarasını girmeniz yeterli olacaktır.

KPSS Sonuçları için tıklayınız. 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ