Lojmanlar içinde oturana satılacak

Lojmanlar içinde oturana satılacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan “Devletin elindeki lojmanları satıyoruz” açıklaması ile gündeme gelen haber üzerine detaylar belli oldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e “Bu işi 6 ay içinde bitirin” talimatı verdiği bilgisi geldi. Hükümet kanadından lojmanları satmak için adımlar atılıyor.

Takvim gazetesinde yer alan habere göre, lojmanların satışı için uzmanlar öncelikle binaların rayiç bedellerini belirleyecek.
Ülkemizde hemen her bakanlığa ait 236 bin lojman bulunuyor. Birçoğu İstanbul ve Ankara’da lüks semtlerde olan kamuya ait lojman sayısı 2011de artış göstererek 236 bin 811e ulaştı. Türkiye’de lojman sayısı ile bir dünya sahip. Emniyet Genel Müdürlüğü en fazla lojman sayısına sahip. Memurların barınma ihtiyacını çok düşük kira bedelleri karşılığında karşılayan lojmanlar amortisman giderlerinin giderek çoğalması nedeniyle bütçeye büyük bir yük getiriyor.
İki Aşamalı Satış
Lojmanların satışı için, piyasa şartlarından düşük olmak kaydıyla rayiç bedelleri belirlenecek. Daha sonra konut, içinde oturan kamu görevlisine teklif edilecek. Kamu görevlisi 1 ay içinde kararını bildirecek. Lojmanı almak isteyen memura avantajlı bir ödeme planı çıkartılacak. Belirlenen bedelin yarısı peşin, kalan kısım da 24 aylık vadede tahsil edilecek. Memur almak istemezse bina satışa çıkartılacak.

İhale İle Satış
Lojmanın içinde oturanlar evi satın almak istemezse kendisine tanınan sürede evi boşaltacak. Lojman süre sonunda da ihale yoluyla üçüncü şahıslara satılacak. Satışlarda istisna olarak Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı ile Silahlı Kuvvetlere ait lojmanlar ayrı tutulacak. Bu kurumların lojmanları satış projesine dahil edilmedi. Bunun dışında kalan tüm lojmanlar projeye dahilinde satılacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. atalay KONUR dedi ki:

    meclis önce dokunulmazlıkları kaldırıp,bakanlık ,askeri, meclis,lojmanlarından başlayarak tümünü en iyi fiyata satmalı.meclisten yemek işini kaldırmalı,kamudaki lüks araçlar satılmalı,kamplar ,orduevleri iptal edilmeli,opera bale gibi faaliyetleri sırtından atmalı,bazı lojmanları ;yurt,otel,yapmalı,bazılarınıda yıkıp meydanı park yapmalı,sonrada lojmanlarda 5 yıldan fazla oturanları yargılamalı,lojman taksisinde adaletsizlık yapanı görevden almalı.lojman konusunda hiç bir kurum imtiyazlı olmamalı.siyaset hem yeteneksizleri makam sahibi yapıyor hemde lojman araç yüksk maaş,seyahat vs vs mükafatlandırıyor..

BİR YORUM YAZ