‘Memur; ek ödemeden, ikramiye ve fazla mesaiden mahrum bırakıldı’

‘Memur; ek ödemeden, ikramiye ve fazla mesaiden mahrum bırakıldı’

2013 bütçesi muhalefetin tüm karşı çıkmalarına rağmen onaylanarak yürürlüğe girdi. Ancak bütçeye hala tepkiler gelmeye devam ediyor. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’da bir televizyon programında 2013 yılı bütçesinden ataması yapılmayan öğretmenlere kadar birçok konuyu değerlendirdi. 'Memur; ek ödemeden, ikramiye ve fazla mesaiden mahrum bırakıldı'

2013 Yılı Bütçesi

İsmail Koncuk, TBMM önünde protesto ettikleri AKP iktidarının hazırladığı 2013 yılı bütçesi hakkında “2012 yılı boyunca memurları, emeklileri enflasyona ezdirmediklerini söyleyerek, yandaş çevrelere yapılan ayrıcalıkları gördük. Günlerce, siyasetçilerin büyük beğeniyle anlattığı, toplu sözleşmelerde eşit işe eşit ücret beklerken 666 sayılı KHK ile kamu görevlilerinin fazla mesailerinin, ikramiye haklarının gasp edildiğine, bazı kurumlarda yol ücretlerinin kaldırıldığına, öğretmen, akademisyen, KİT çalışanı gibi birçok memura ise hiç ek ödeme artışı yapılmadığını gördük. Kamu görevlileri 6 ay boyunca sıfır zamma mahkûm edip, doğalgaza % 29,3; elektriğe % 20; mazota, benzine %13; kömüre %16; oduna %21; ulaşıma %16 zam yapanlar; memurlara %4+4 artışı uygun gördü. Ekonomide yapılan yanlışların faturası memura, emekliye, dul ve yetime fatura ediliyor” dedi.

Memurun Alım Gücü Azaldı

2012 yılında doğalgazdan, benzine, elektrikten gıdaya kadar yapılan fiyat artışları memura yapılan zammın karşısında eridi. “2013 yılı bütçesinde memur, işçi, emekli, dul, yetim, gazi, şehit yakını gibi dar ve sabit gelirli vatandaşlara ayrılan ödenek, toplam milli gelirin yalnızca %7,1’idir. Milletten tahsil edilen vergilere, ÖTV ve KDV’ye %18 artış öngörüp, memurlara %3’le yetinmesini beklemek adaletsizliktir. Kamu görevlilerimiz; 666 sayılı KHK ile ek ödemelerde yaratılan adaletsizliklerin çözülmesini, kaldırılan fazla mesailerin, ikramiyelerin, servis ücreti karşılığı ödenen ulaşım yardımlarının yeniden düzenlenmesini, bir saatlik fazla çalışma karşılığında ödenen 1,35 TL’nin hiç olmazsa çalışanın bir saatlik ücreti tutarına çıkarılmasını bekliyoruz.

4/C’li çalışanlarımızın insan haklarına aykırı uygulamalarla çalışmaya mahkûm edilmesinden vazgeçilmesini, Adil bir vergi sistemi ile herkesin kazandığı ölçüde vergi ödemesinin sağlanmasını, mağdur edilen 4/B’li ve diğer sözleşmeli çalışanlarımızın kadroya geçirilmesini bekliyoruz.

“4 Kişilik Bir Aile İçin 3505 TL Gerekli”

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge merkezinin yaptığı son asgari geçim endeksi çalışmasını da değerlendiren İsmail Koncuk, 4 kişilik bir ailenin geçinmesi için sınır“3505”, ancak memur maaşları bunun yarısı kadar olduğunu belirtti.

2012 yılı içinde banka hesabında 1 milyon lira ve üzerinde para bulunan mevduat sahiplerinin sayısının 6 bin 669 kişi artarak 51 bin 161 kişiye yükseldiğini belirten Koncuk, “Milyoner sayısı son 10 yılda 10 kat artmıştır. Diğer tarafta ek ödemeden, fazla mesaiden, ikramiyeden bile mahrum bırakılan, %3+3 zamma mahkûm edilen memurlar bulunmaktadır.” dedi.

Öğretmenler Atamaları 

İsmail Koncuk, “% 25’e varan genç işsiz oranı var. Üniversite mezunu, Meslek Yüksek okulu Mezunu ve Lise mezunu gençlerin yüksek oranı işsiz. Devlet kalifiye eleman bulamıyoruz diyor, işsizlik konusunda yeterli ve kararlı bir irade göstermiyor.

Atanamayan Öğretmenler

İsmail Koncuk,  ataması yapılamayan öğretmenlerin bugüne dek seslerini duyurmak için her yerde eylem yaptıklarını belirtti. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer bunlar öğretmen değil, Eminönü’nde yem bekleyen güvercinler gibiler, sözlerini eleştirdi. 29 Aralık’ta Başkent Ankara’da bir miting yapacağız dedi.

Emniyet-Sen 

Polislerin sendikal mücadele vermek için kurdukları Emniyet-sen’e destek vermeye devam edeceğiz. Polislerimizin çalışma şartları, düzenlenmelidir. Bu insanlar sendikalaşmayı hak ediyorlar. Emniyet-sen resmen kurulmuştur. Polislerimizin ILO sözleşmesine göre de sendika kurma hakkı vardır” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ