Memur süt izin dilekçesi

Memur süt izin dilekçesi

sut-izni-dilekcesiKadın memurlar doğum yaptıklarında ilgili kanun maddesi gereğince, ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni kullanma hakkına sahiptir. Doğum yapan kadın bu süreyi günlük olarak kullanabileceği gibi, toplu olarak haftalık olarak da kullanabilmektedir.

Süt izni kullanma şartları

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 104. maddesinin (D) fıkrasında; “D) Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır.” denilerek doğum ve süt izinlerinin kullanımına ilişkin açıklama yapılmıştır. Doğum sonrası kadın memurun ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni kullanma hakkı mevcuttur.

16.01.2013 tarihli ve 34932 sayılı Makam Onayı ile yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı İzin Yönergesinin “Mazeret izni” başlıklı 10. maddesi 1. fıkrası (b) bendinde; “(1) Verilmesi zorunlu olan mazeret izinleri şunlardır: d) Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir.” hükümleri bulunmaktadır.

Ayrıca aynı yönergenin “Mazeret izni” başlıklı 23. maddesi 1. fıkrası (d) bendinde; “b) Kadın sözleşmeli personele, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir.” sözleşmeli personele ve aynı yönergenin “Mazeret izni” başlıklı 28. maddesi 2. fıkrasında; “(2) Geçici personele, çocuklarını emzirmeleri için doğum sonrası izin süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir.” geçici personele de süt izni verileceği kayıt altına alınmıştır.

Kanunda açıkça belirtildiği üzere süt izni verilmesi zorunlu bir izindir. Bu iznin kullanımında amirin takdir hakkı yoktur.

Milli Eğitim Bakanlığı süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda sınıf öğretmeni olan memurun tercihin esas olacağını bildirmiştir.

Süt izni kullananların ek dersi kesilmeyecek

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ek ders ücretinden yararlanmakta olan yöneticilerin ve rehber öğretmenlerin, süt izni kullandıkları güne rastlayan ek ders ücretlerinin tam olarak ödenmesi gerektiğini belirtmiştir.

Bu nedenle süt izninin kullanımını belirlemek üzere süt izni kullanacağı tarih ve zamanlarının okul idaresine bildirilmesi gerekmektedir.

Süt izninin kullanımını belirleme ve saatini seçme dilekçesine buradan ulaşabilirsiniz.

Süt İzin Dilekçe Örneği

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ