Memura Fazla Mesai Müjdesi!

Memura Fazla Mesai Müjdesi!

fazla mesai, devlet memurlarıDevlet memurlarına bekledikleri fazla mesai ile ilgili müjde geldi. Uzun süredir memurların tepkilerini çeken fazla mesailerin kaldırılması bakanlar kurulunun gündemindeydi. Memurlar bu haberi okuyunca hemen heveslenmesin. Çünkü fazla mesai ücreti her memura ödenmeyecek. Acaba hangi memurlara fazla mesai ödenecek?

Alınan karara göre bazı devlet memurlarına fazla mesai ödenmesi kararlaştırıldı. Fazla mesai verilmesi kararlaştırılan memurlar arasında Orman Köylülerinin Kalkınması, Hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan yerlerin değerlendirilmesi ile Hazine’ye ait tarım arazilerinin satış ve iade işlemlerinde fiilen görev yapan kamu personelleri bulunuyor. Bu memurların fazla mesai almasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete‘nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, söz konusu Kanun uyarınca yapılacak satış ve iade işlemlerinde günlük mesai saatleri dışında fazla çalışma yapmasına ihtiyaç duyulan personel ve fazla çalışma yaptırılacak toplam süre Maliye Bakanlığı personeli için Maliye Bakanlığı’nca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü personeli için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nca belirlenecek.

Alınan karar doğrultusunda mesai saatleri dışında fiilen fazla çalışma yapan personele fazla çalışma ücreti ödenecek. Her bir personele fazla çalışma ücreti ödenecek süre ayda 50 saati ve toplamda 6 ayı geçemeyecek. Fazla çalışmanın her bir saati için 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununun (K) cetvelinde 1,45 lira olarak belirlenmiş olan fazla çalışma saat ücretinin 5 katı esas alınacak. Fazla çalışma yapan personel ile çalışılan gün ve süreleri gösteren Fazla Çalışma Cetveli düzenlenecek ve bu cetvel fazla çalışma yapan personel ile birim amiri tarafından imzalanacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü personeline yapılacak fazla çalışma ücreti ödemesi döner sermaye bütçelerinden yapılacak.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ