Memurlara sözlü sınav

Memurlara sözlü sınav

memur sınavıMemurların görevde yükselmeleri için yazılı sınavın yanında birde sözlü sınava girmeleri gerekecek. 2.5 milyon memur yükselmek için artık yazılıdan başka, sözlü sınava da girecek. Yazılı sınav soru sisteminde de değişikler yapıldı.

Kamu kurum ve kuruluşlarında yılın belli zamanlarında gerçekleştirilen görevde yükselme sınavlarında, köklü değişiklikler yapıldı. Memurların yükselmeleri için sözlü sınavda da başarılı olmaları gerekecek. Yazılı sınavlarda daha önce sorulan, anayasa, ulusal güvenlik, inkılap tarihi gibi konular listeden çıkarıldı. Kurumlar kendi konularında sorular hazırlayacak. Yönetmelikte yapılan değişiklik ile görevde yükselme yönetmeliğinin uygulanmayacağı hallerin düzenlendiği 2. maddedeki ilçe müdürü ifadesi, “ilçe idare şube başkanlıkları ile bunlarla aynı düzeydeki diğer görevlere” şeklinde düzenlendi. Ayrıca, avukat kadro pozisyonundan hukuk müşaviri kadrosuna atanma, görevde yükselme kapsamı dışına çıkartıldı. Yeni düzenleme ile görevde yükselme mahiyetindeki atamaların yapılabilmesi için kurumda alt görevlerde çalışmış olma şartı ve süre arama zorunluluğu kaldırıldı. Sadece isteyen kamu kuruluşu alt görevlerde çalışmış olma şartı ve süresini şartlarına ekleyecek.

Sözlü İmtihan

Görevde yükselme suretiyle şube müdürü, müdür ve bunlarla aynı düzeyde atanacaklarda yazılı ve sözlü sınavda başarılı olma şartı aranacak. Diğer alt görevlerde ise yazılı sınav yeterli olacak. Şube müdürü ve müdür kadroları için yapılacak sözlü sınava ilan edilen kadro ve pozisyon sayısının 5 katına kadar aday sözlü sınava alınacak. Bu kadrolar için sözlü sınav notu başarı notu sayılacak. Müdür dışındaki kadrolar için ise yazılı sınav notu başarı notu sayılacak.

Aranacak Özellikler 

Müdürler için sözlü sınavda aranacak özellikler:

a) Sınav konularına ilişkin bilgi düzeyi,

b) Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü,

c) Liyakati, temsil kabiliyeti, tutum ve davranışlarının göreve uygunluğu,

d) Özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı,

e) Genel kültürü ve genel yeteneği,

f) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı.

Ders Konularında Değişiklik 

Görevde yükselme Sınavının ders konularında değişiklik yapıldı. 1982 Anayasası, Atatürk İlkeleri, İnkılap Tarihi, Ulusal Güvenlik, Etik Davranış İlkeleri, Türkçe Dilbilgisi ve Halkla İlişkiler zorunlu ders kapsamı dışına çıkartıldı. Kamu kurum ve kuruluşları yazılı sınava ilişkin konu başlıklarına istediği şekilde ve konuda yapacağı duyuruda yer verecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ