Memurlara yol yardımı geliyor

Memurlara yol yardımı geliyor

Memura yol yardımıMemurların 2001 krizinden sonra tasarruf önlemleri çerçevesinde IMF tarafından kaldırılan memura yol yardımı ‘kısmen’ geri geldi. Yeni düzenlemeyle bakanlık ve bağlı kuruluşların merkez teşkilatlarında çalışan memurlar, işe gelip giderken “ücretsiz servis” hizmetinden yararlanacak.   

Yeni uygulama Maliye, İçişleri, Enerji, Sağlık, Milli Eğitim Bakanlığı’nın merkez ve bağlı kuruluşlarında çalışan on binlerce memuru ilgilendiriyor. Bu kurumlardaki memurlar 1 Ocak’tan itibaren ücretsiz servis kullanacak. Konu ile ilgili ilk adımı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı TEDAŞ attı. Kurum 10 bin memurun  kullanacağı servis hizmeti için 9 Ekim’de ihale açacak.

2014-2015 yıllarını içeren toplu sözleşme görüşmelerinden, Başkent’teki memuru sevindiren gelişme çıktı. Tüm memurlar için Memur-Sen tarafından istenen ‘ulaşım yardımı’ ekonomik nedenlerden dolayı sadece ‘merkezdeki’ memurlarla sınırlandırıldı. Toplu sözleşme metnine ‘bakanlık ve bağlı kuruluşların merkez teşkilatında çalışan memurlar servis hizmetinden yararlanır’ hükmü eklendi.

Bu hükümle Maliye Bakanlığı, sağlık bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı gibi bakanlıklar ile bunlara bağlı kuruluşların merkez teşkilatında çalışan on binlerce memur ‘ücretsiz servisten’ yararlanabilecek.

9 Ekimde İhale 

Yılbaşından itibaren yürürlüğü girecek olan servis hizmeti ile ilgili ilk adım Memur-Sen’e bağlı Enerji Bir-Sen’in girişimleri ile Enerji Bakanlığına bağlı EÜAŞ,TEDAŞ ve TEİAŞ Genel Müdürlükleri attı. TEDAŞ Genel Müdürlüğü, EÜAŞ ve TEİAŞ’la birlikte yaklaşık 10 bin memur için 9 Ekim’de ihaleye çıkmaya karar verdi.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul ’’Özelliklede Büyükşehirlerde kamu görevlileri mesaiye geliş gidişlerde servis olmayışı nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor. Çift araçla kuruma gidip gelen memurlarımızın ulaşım masrafı 200 liraya kadar çıkarken; tek araçla gelenlerin 100 lirayı buluyor. Dolayısıyla memurlarımız bu masraftan kurtulmuş olacak” dedi.

Tonbul, önümüzdeki toplu sözleşme süreçlerinde özellikle büyükşehirlerde çalışan memurların hepsi için bu hizmeti talep edeceklerini söyledi. Diğer bakanlıkların da Ocaktan itibaren bu servis hizmeti verebilmeleri için şimdiden çalışmalara başlanacağını açıkladı. Tonbul, Memur-Sen olarak diğer bakanlık ve bağlı kuruluşlar için de görüşmelerin süreceğini vurguladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ