Memurun Aile Yardımı Zamlanıyor

Memurun Aile Yardımı Zamlanıyor

Memurun aile yardımı zamlanıyorKamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan memur kadrosunda çalışan personel “aile yardımı” adı altında ödenek alıyor. Halk arasında “çocuk yardımı” olarak da adlandırılan ek ödeme çocuk sayısına göre değişiklik gösteriyor. Şimdi memurların aldığı aile yardımına zam geliyor. Hükümet kanadından bazı bakanlardan zaman zaman çocuk sayısını arttırmak amacıyla çeşitli teşfikler getirileceği ile ilgili demeçler duyuyoruz. İşte bu kapsamda hükümetin yürüttüğü ‘çocuk teşviği’ çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Memur kadrosunda görevlendirilenler için de bu amaçla bir düzenleme yapılıyor. Çocuk teşviği kapsamında kamu çalışanlarına zam müjdesi geldi.

Yapılması planlanan değişikliğe göre; memurların çocuk yardımı parası en az 100 liraya çıkacak…

Takvim’de yayımlanan haberde; çocuk sayısının arttırılması kapsamında, memurların aldıkları çocuk yardımı paraları artırılacak. Bu durumda çok çocuklu memur daha fazla ödenek ve yardım alacak. Yeni düzenlemem üzerinde çalışmalar hala devam ediyor. Şimdilik memurlarla ilgili bu yönde bir karar alındı. Ancak kamudaki diğer personele de daha sonra bu teşviğin uygulanabileceği belirtiliyor. Bazı bakanlıklarda çocuk teşviğinin nasıl yapılacağı ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalarda özellikle yurt dışındaki örnekler incelenirken; bunların nasıl uygulanacağı belirleniyor. Çalışma tamamlandığında Bakanlar Kurulu’nun önüne gelecek olan teşvik sistemi, daha sonra yasalaşma sürecine girip uygulamaya geçecek.

Bakanlar Kurulu Karar Verecek 

Memurlarla ilgili çalışmalarda öncelikli olarak çocuk yardımı üzerinde duruluyor. Şu anda memurlar 0-6 yaş arasındaki çocuklar için aylık 36 lira 92 kuruş, 6 yaşından büyük çocuklar için ise 18 lira 46 kuruş aile yardımı ödeneği alıyor. Memurların bakmakla yükümlü oldukları çocuklar için aldıkları bu yardımların 0-6 yaş arası için en az 100 lira olması üzerinde duruluyor. Çalışma bu şekliyle tamamlandığında, 3 çocuğu olan bir memurun aldığı aile yardımı ödeneği en az 300 lira olacak. Ancak yine de net miktar konusunda son kararı Bakanlar Kurulu verecek.

300 Lira Bakım Parası

Ayrıca tüm çalışanlar için ‘bakım ücreti’ adı altında bir ödeme üzerinde de çalışmalar sürüyor. Her bir çocuk için ailelere 300 liralık bir bakım ödeneği verilmesi planlanıyor. Bu konuda bu yönde bilgiler gelmesine rağmen henüz kesinleşmeden fazla da umutlanmamak gerekir. Çünkü Bakanlar Kurulu kararına göre rakamlar ve uygulamalar her an değişebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ