Öğretmenler Alan Değişikliği Nasıl Yapılır?

Öğretmenler Alan Değişikliği Nasıl Yapılır?

Öğretmenlerimizin son dönemde en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi olan alan değişikliği konusunda çok merak edilen soruları siz değerli ziyaretçilerimizle paylaşmak istiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı kılavuzdan aldığımız bilgiler ışığında sorularınıza yanıt vermeye çalıştık.

Öğretmenler için alan; mezun oldukları yüksek öğretim programına bağlı olarak atanabilecekleri; branşlardır. Yan alan ise; yüksek öğrenimdeki alanlarına ek olarak diplomalarında belirtilen ya da yüksek lisans/doktora konularındaki atanabilecekleri alanlardır.

Talim ve Terbiye Kurulu’nun yayınlayacağı kılavuza göre; öğretmen adayların Alan değişikliği talebinde bulunabileceklerdir. Öğretmenler her istedikleri zaman alan değişikliği talebinde bulunamazlar; bu konuda MEB’in kılavuz yayınlaması gereklidir. İlgili kılavuzda hangi alanlara geçiş ve değişiklik yapılabileceği de belirtilmiş olur. Görev yeri değiştirmiş ya da değiştirecek olan öğretmenler de alan değişikliğinde bulunabilir.

Yakın dönemde alan değişikliği olma ihtimali yüksektir çünkü 12 yıllık eğitim sisteminde bir çok branşta ve alanda öğretmen açığı yeniden şekillenmiştir. MEB’in bu konuda bir düzenleme yapacak olması şart olarak görünüyor.  Bu konuda açıklanmış kesin bir bilgi olmadığı için MEB kararını ve kılavuzunu beklemeden bir şey söylemek mümkün olmaz.

Öğretmenlerden gelen soruları üzerine Öğretmenler Alan Değişikliği Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi yayınladık. Bu konuda sorularınız ya da eklemek istedikleriniz varsa yorum bölümünden konuya dahil olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ