PTT çalışanlarının durumu ne olacak?

PTT çalışanlarının durumu ne olacak?

ptt_calisanlarinin-durumuPosta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş.’nin kuruluşu, yapılanması ve faaliyet konularına ilişkin usul ve esasları düzenleyen Posta Hizmetleri Kanunu Tasarısı, TBMM Başkanlığı‘na sunuldu.

Meclise sevkedilen kanun tasarısı PTT’nin yeniden yapılandırılmasını öngörüyor.

İki gündür PTT ile ilgili yeni süreçle ilgili haberler yayınlandığından beri PTT çalışanları meraklı bir bekleyişe girdi. Acaba çalışanların durumu ne olacak? PTT emeklilik haddini dolduranlara yüzde 40 fazla ikramiye ödeyerek emekli olmalarını sağlayacağını açıkladı. Posta Hizmetleri Kanunu Tasarısı yasalaşırsa, PTT’de memur statüsünde ve 3992a tabi sözleşmeli personel istihdamına son verilecek. 

Personel İdari Hizmet Sözleşmesi İle Devam Edecek 

Kanun tasarısının personelin statüsünü belirleyen 27. maddesi şu şekildedir:

“PTT personeli, 657 sayılı Kanun ve diğer kanunların sözleşmeli personel hakkındaki hükümlerine tabi olmaksızın idari hizmet sözleşmesi ile istihdam edilir.”

Bu hükme göre, tasarının yasalaştığı tarihten itibaren kuruma yeni alınacak personel, kurumla akdedeceği bir hizmet sözleşmesi ile çalışacaktır.

Yeni Alınacak Sözleşmeli Personelde, Kpss Şartı Aranacak

Yeni alınacak olan sözleşmeli personel Kamu Personeli Seçme Sınavına katılanlar arasından seçilecek. Personelin; işe alma, unvan, sayı, atama, görevlendirme, eğitim, terfi, görevde yükselme, disiplin, izin, görevden alma, sözleşmenin yenilenip yenilenmemesi veya sona erdirilmesine ilişkin hususlar Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan yönetmelikle düzenlenecektir.

*PTT, emekli olanlara fazla ikramiye verecek 

Mevcut Personel Aynı Statüsüyle Göreve Devam Edebilecek

PTT bünyesinde mevcut kadrolar;

a) 657’a tabi memur,

b) 399’un I sayılı cetveline tabi memur,

c) 399’un II sayılı cetveline tabi sözleşmeli personel,

ç) İş sözleşmesi ile görev yapan işçiler, olmak üzere 4 statüde personel görev yapmaktadır.

Bu personel, yeni şirkete devir olacaktır. Buna dair tasarının geçici 4. maddesi hükmü şu şekildedir: “Mülkiyeti mülga T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğüne ait …borçları ile personeli, tescil ve ilanı müteakip PTT’ye devredilmiş sayılır.”

PTT’ye Devir Edilen Mevcut Personele Sözleşme Önerisi 

Tasarı yasalaştıktan sonra, yönetim kurulu idari hizmet sözleşmesi ile çalıştıracağı personelin ücretlerini duyuracaktır. Ücretlerin tebliğ tarihinden itibaren 1 yıl sürecince, yukarıda belirtilen 4 statüdeki personelden isteyenler idari hizmet sözleşmesi ile çalıştırılabilecektir. Ancak personelin isteğine göre idari hizmet sözleşmesi ile devam edecektir. Ancak idarenin uygun görmedikleriyle, idari hizmet sözleşmesi imzalanmayacaktır. Bu madde bazı personelin kendi istese bile işine son verileceğini gösteriyor. Bu durumda PTT çalışanlarının tedirgin olmasında haklı oldukları görülüyor.

İdari hizmet sözleşmesi ile çalışmak istemeyenler, mevcut statüleri ile çalışmaya devam edecek. Yani 657’e tabi memur ise 657’e tabi memur olarak çalışmaya devam edecek.

Mevcut Personel, Sözleşme İmzalamaz İse Görevde Yükselemeyecek

Mevcut statüleri ile PTT’de çalışmaya devam eden personel görevde yükselme suretiyle unvan değiştirebilecektir. Ancak idari hizmet sözleşmesiyle çalıştırılmayı kabul etmeyenler görevde yükselemeyecek, yüksek ücret alamayacaklar. Personele 1 yıl boyunca yeni sözleşmeyi kabul etmesi için süre tanınacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. özlem taç dedi ki:

    ptt başvurusunu nereye yapmalıyım ve kpss den kaç puan gerekli işe ihtiyacım var çünkü…

  2. emrah ırmak dedi ki:

    selamın aleyküm yaşım 21 boyum 1.30 kısa askerlikten muafım kpss de 56 almışdım imamam hatip lisesi meyunuyum istanbul kartal ikamet ediyorum bende çalışmak istiyorum c

BİR YORUM YAZ