Sözleşmeli çalışanlara müjde!

Sözleşmeli çalışanlara müjde!

sozlesmeliye-kadroBinlerce sözleşmeli çalışanı sevindirecek haber geldi. Buna göre 4/B tarihe karışıyor. 

Sözleşmelileri kadroya geçirecek çalışmalarda sona gelindi. Yeni düzenleme Torba Kanun’a eklendi. Böylece belediye ve 4B sözleşmelilerinin kadroya alınması sağlanacak.

Sözleşmeli çalışanlara kadro hakkı getiren çalışmada sona gelindi. Torba Kanun üzerinde son rötuşlar yapılıyor. Kanuna göre yaklaşık 100 bin sözleşmeli çalışan kadroya alınıyor. Daha önce kadroya geçirilme işlemleri tamamlanan 20 binden fazla belediyelerdeki sözleşmelilerden sonra, kamu kurumlarında 4B’ye göre çalışan yaklaşık 80 bin sözleşmeli memura da kadro geliyor. Hangi Kurumların çalışanlarına kadro geliyor.

* TRT’de 2954 sayılı Kanun’a göre görev yapan sözleşmeli personel.

* İl özel idarelerinde 5302 sayılı ve belediyelerde 5393 sayılı Kanun ile görev yapan sözleşmeli personel.

* 3289 sayılı Kanun’un 30’uncu maddesi kapsamında, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nde görev yapan spor uzmanı ve antrenörler.

* Diyanet’teki 4B’li personel.

4/B tarihe karışıyor

* Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı olmak üzere, çeşitli kamu kurumlarında görev yapan; 632 sayılı KHK’nın yürürlüğe girdiği tarihte atanmış, fakat fiilen göreve başlamamış olmaları nedeniyle kadroya geçemeyen personel.

* Yükseköğretim kurumlarının proje için geçici görev yapanlar.

* Döner sermaye işletmelerinde istihdam edilen sözleşmeliler.

Öte yandan, getirilen düzenleme ile 4B’li çalışan uygulamasına son veriliyor. Zorunlu haller olmadıkça 4B’li personel çalıştırılmayacak.

Disiplin Affı Yolda 

Memurlar ve diğer kamu görevlilerine disiplin affı geliyor.Yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte, 14 Şubat 2005’ten itibaren işlenmiş fiillerden dolayı cezası bulunan kamu görevlilerine verilen bazı disiplin cezaları tüm sonuçlarıyla af kapsamına alınıyor. İlgililer hakkında disiplin soruşturması ve kovuşturması yapılamayacak. Ancak devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik gibi suçlardan doğan cezalar af kapsamı dışında bırakılacak. Türk Silahlı Kuvvetler personeli disiplin affından yararlanmayacak.

Yasa Haziranda hazır

Bir süredir devam eden sözleşmeliler için kadro çalışmalarında sona gelindi. Belediye personeli için başlayan çalışma, daha sonra diğer sözleşmeliler için de genişletildi. Takvim’in Başbakanlık’taki kaynaklarından aldığı bilgiye göre; düzenlemeye son şekli verildi ve Meclis süreci başlatıldı. Yasanın Haziran ayı bitmeden çıkması bekleniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ