Üniversite mezunu memurlara müjde!

Üniversite mezunu memurlara müjde!

Üniversite mezunu memurlara yeni bir imkan geliyorÜniversite mezunu olduğu halde memur olarak çalışanlara yeni bir imkan geliyor. Söz konusu memurlar düzenlenecek sınavla kariyer uzmanı olarak görevlendirilerek maaşları da 2 bin lira birden artmış olacak.

Sendikaların bu konuda çalışmaları sonucu öneri kabul edilirse, kariyer uzmanlığa atanacak çalışanların maaşları da artacak. Böylece kariyer uzmanlık için yapılacak özel sınavı kazanacak üniversite mezunu memurların maaşlarında ortalama 2 bin lira artış sağlanacak. Hükümetin hazırladığı taslak ile mesleğe yarışma ve yeterlik sınavı ile girilen kariyer mesleklere yardımcılık süresi 3 yıldan 2 yıla indiriliyor.

Yeni Maaş 4 Bin 300 Lira Olacak

Sendikalar ise bu düzenlemenin yasalaşması ile üniversite mezunu olduğu halde kamuda memur olarak çalışanlara yeni bir görev tanımlanıyor. Konusunda ehil olan memurların KPSS sınavına girmeden ve yaş şartı aranmadan kariyer uzman kadrolarına atanması için kontenjan ayrılması konusu üzerinde görüşülüyor. Sendikaların kurumda çalışanlara uzmanlık sınav hakkı verilmesi önerisi yasalaşırsa, üniversite mezunu memur KPSS sınavına girmeden sınavla kariyer uzman kadrosunda görevlendirilecek. Üniversite mezunu memur bugünkü şartlarda bin 750, şef 2 bin 100, müdür ise 3 bin lira maaş alıyor. Oysa işe yeni giren uzman yardımcısı 2 bin 900 lira, kariyer uzman 3 bin 750 lira maaş alıyor. Hatta bu maaş kıdemine ve derecesine göre bu maaş 4 bin 300 liraya çıkabiliyor.

KPSS’ye Girilmeyecek

Sendikalar hazırladığı önerilerinin yasalaşması durumunda halen kurumda çalışan memurlar, KPSS sınavı ve yaş şartı gözetilmeden kurumlarınca açılacak sınavlarda başarılı olduklarında, kariyer uzman kadrolarına atanarak, maaşlarında ortalama 2 bin lira maaş artış olabilecek.

Bu konuyu gündeme getiren sendikaların bu konudaki görüşleri şu şekilde;

MEMUR-SEN Başkanı Ahmet Gündoğdu: “Toplam uzman kadro sayısının en az yüzde 30’u, 45 yaş sınır olarak kabul edilerek kurum çalışanları içerisinden sınavla atanmalı. Uzman yardımcılarının uzmanlığa geçişinde, tez hazırlanması yeterli görülmeli, tezin yanında yazılı-sözlü sınav uygulaması kaldırılmalıdır. İlgili sınavlarda başarılı olanlar uzmanlığa atanabilmeli.”

KAMU-SEN Başkanı İsmail Koncuk: “Kurum çalışanlarının kariyer unvanlara atanmalarının yolu açılmalıdır. Kurumun ihtiyaç duyduğu kariyer unvan kadrolarının yüzde 50’si kurum içinden atanacak personele ayrılmalıdır. Kurum dışı şartların değişmesine gerek yoktur. Uzman olanların dil bilmesi gereklidir. Kurum içinden gelenlere yaş, yabancı dil ve tez şartı kaldırılmalı.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Namık Ant BENSON dedi ki:

    Üniversite mezunu olan memur sınavla atanacak müdür kadroları bulabilmeli, yaş sınırlaması 53 yaş olmalıdır.

BİR YORUM YAZ