Yeni Kamu sosyal tesis ücretleri ne kadar?

Yeni Kamu sosyal tesis ücretleri ne kadar?

Yeni Kamu sosyal tesis ücretleri ne kadar?Başbakan Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde açıklama yaparak kamu sosyal tesislerinin kapatılacağını açıkladı. Sosyal tesislerin yaz dönemi kullanılıp kış döneminde atıl kaldığını belirten Başbakan bu nedenle kapatılmasının gündemlerinde olduğunu açıkladı. Bu açıklama bu tesislerden düşük ücretlerle yararlanan memurları tedirgin etti. Ancak dün Devlet kurumlarının sosyal tesislerinde 2013 yılında belirlenen konaklama ücretleri açıklandı. Maliye Bakanlığı’nın belirlediği Kamu Sosyal Tesisleri’ne İlişkin Tebliğ ile yeni fiyatlar belirlenerek Resmi Gazete’de yayınlandı.

Kişi başına düşen günlük konaklama ve yemek bedelleri 

1 Şubat 2013 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek tebliğe göre, eğitim ve dinlenme tesislerinde bulunması gereken özelliklerden 15 ve daha fazlasını taşıyan tesislerde kişi başına günlük 13,15 lira yemek ve 5,15 lira konaklama bedeli ödenecek. Konaklama bedeli, 1 Temmuz – 15 Ağustos döneminde 6,80 lira olacak.

Tesislerde bulunması gereken özelliklerden asgari 12 ve en fazla 14 tanesini taşıyan tesislerde ise kişi başına günlük 11,20 lira yemek ve 4,50 lira konaklama bedeli alınacak. Bu tesislerde konaklama bedeli, 1 Temmuz – 15 Ağustos dönemi için 5,80 lira olarak belirlendi. Tesisler için belirlenen özelliklerden 12 tanesinden daha azı bulunan yerler için kişi başına günlük 8,80 lira yemek ve 1 Temmuz – 15 Ağustos döneminde 5,50 lira olmak üzere diğer zamanlarda 3,75 lira konaklama bedeli ödenecek.

Ayrıca, konut veya bağımsız bölümde buzdolabı bulunanlarda günlük en az 1,80 lira, televizyon bulunanlarda günlük en az 2 lira ve klima bulunanlarda günlük en az 2,80 lira konut başına ilave bedel alınacak.

Misafirhane ücretleri ne kadar?

Kurum personelleri misafirhanelerde kişi başına her gece için en az 6,80 lira ödeyecek. İdarelerce, verilen hizmetin özelliği, maliyeti ve standardın üzerinde olması, odadaki yatak sayısı gibi hususlar dikkate alınarak daha yüksek konaklama bedeli tespit edilebilecek.

Kreş Ve Çocuk Bakımevi Ücretleri ne kadar?

Devlet kurumlarına ait kreş ve çocuk bakımevlerine giden devlet memurları ile diğer kamu personelinin her çocuğu için aylık bakım ücreti asgari 124 lira olarak tespit edildi.

Spor Tesis Ücretleri ne kadar?

Kurumlara ait spor tesislerinde her türlü futbol, basketbol, voleybol salon ve sahalarından, tenis kortlarından, yüzme havuzlarından, su ve kış sporlarının yapıldığı yerlerden yararlananlardan, bir saatlik yararlanma karşılığı spor alet ve malzemelerinin yararlananlar tarafından temin edilmesi halinde kişi başına en az 4,50 lira, spor alet ve malzemelerinin tesisten temin edilmesi halinde kişi başına en az 6,80 lira ödeyecek.

Hamam, sauna ve kaplıcalardan bir saatlik yararlanma karşılığı kişi başına en az 8,10 lira ücret tahsil edilecek.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ