Yüz binlerce memura disiplin affı çıkıyor

Yüz binlerce memura disiplin affı çıkıyor

Yüz binlerce memura derece verilmesi ve disiplin affı çıkıyor

Memurları rahatlatacak bir derece verilmesi ve disiplin affı ile ilgili detaylar netleşmeye başladı. Memurlara disiplin affı ve bir derece verilmesi ile ilgili ilk bilgiler 28.11.2013 tarihinde yapılan Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısında gündeme geldi. Yıllardır memurların en çok muzdarip olduğu bu iki konu hakkında alınan kararlar memurları mutlu etti. Toplantıda 2005’ten sonra göreve başlayanlara derece verilmesi, disiplin affı, emekli ikramiyesinde 30 yıl sınırlamasının kaldırılması ve emeklilere banka promosyonu gibi önemli konular da ele alınmıştı.

Disiplin affı ve ilave bir derece verilmesiyle ilgili kanun tasarısı üzerindeki çalışmaların tamamlanarak onaylanmak üzere Başbakanlığa gönderildiği yönünde gelen bilgiler yüzbinlerce memurun yeni yıla sevinle girmesine neden oldu.

Disiplin affı neleri kapsıyor?

Memurlara yönelik disiplin affının detayları merak ediliyor.  28/8/1999 tarihinde 4455 sayılı Memurlar İle Diğer Kamu Görevlilerinin Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanun’un yürürlüğe girmesinden sonra 22.6.2006 tarihinde 5525 sayılı Memurlar ile Diğer Kamu Görevlilerinin Bazı Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanun’un yürürlüğe girmişti. 7 yıldır yeni bir disiplin affının yapılmaması memurları beklentiye soktu. Memur sendikaları da taleplerini sıklıkla dile getirerek konuyu gündemden düşürmediler.

Memur sendikalarının Başbakanlığa sevk edilen kanun tasarısı taslağını takip ederek unutulmaması için baskılar yaptığı yönünde açıklamaları bulunuyor. Zira 2012 yılında benzer bir tasarı hazırlanıp Başbakanlığa gönderilmişti. Ancak memurları sevindirecek bu kanun çıkmamıştı. Şimdi hazırlanan tasarı taslağı memur sendikalarınca takip edilerek, hazırlanan tasarıdaki maddeler Meclis’teki torba kanuna ilave edilerek yasalaşması ümit ediliyor.

İlave bir derece memura ne getirir?  

Memurlar açısından ilave edilecek bir derece çok önemlidir. Çünkü 666 sayılı KHK ile ilave bir derecenin önemli arttı. Maaşla birlikte dereceye bağlı birçok ödemede derece artışından etkilemektedir. Eklenecek bir dereceden yararlanacak memur sayısı yüzbinlerle ifade edilmektedir. Bu nedenle bu kararın memurları çok mutlu etmesi beklenmektedir.

Disiplin affı hırsızı dolandırıcıyı kapsamıyor 

Disiplin affıyla her disiplin suçunun affedilmeyeceği bilinmelidir. Önceki yıllarda yapılan disiplin cezaları da kamu vicdanını yaralayacak unsurlar içermemiştir. Şu ana kadar çıkarılan iki disiplin affı kanununda da bazı suçlar af kapsamı dışında tutulmuştur.

Hangi suçlar af kapsamı dışında tutulur?

Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla basit veya nitelikli zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı suçlar veya istimal ve istihlâk kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçları sebebiyle görevleriyle sürekli olarak ilişik kesilmesi sonucunu doğuran disiplin cezaları ile 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanunu’nun 68’inci maddesinin ikinci fıkrasının (e) ve (f) bentlerine göre verilmiş yer değiştirme cezaları ve 69’uncu maddesine göre verilmiş meslekten çıkarma cezaları ile emniyet hizmetleri sınıfına dahil personel ile çarşı ve mahalle bekçileri hakkında verilen meslekten çıkarma cezaları disiplin affı kapsamında tutulmuştur.

Mağdurlar ne yapmalıdır? 

Yukarıda belirtilen konularda mağdurlar kendi aralarından temsilci seçerek sayın Bakan’dan, AK Parti Genel Başkan Yardımcılarından ve Ak Parti Grup Başkan vekillerine durumlarını arz ederek kamuoyu oluşturmalıdırlar.

Ayrıca, sendika başkanlarıyla irtibata geçerek ya da elektronik postalar atarak hazırlanan taslağın takipçisi olduklarını hissettirmelidirler. Şimdiden memurlara hayırlı olsun diyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ