Jandarma Astsubay Nasıl Olunur?

astsubay olma, jandarma astsubay ola şartları, jandarma astsubay nasıl olunur

Jandarma Astsubay Nasıl Olunur?

Eskiden zabit adı ile bilinen ve Türkiye’nin NATO’ya üye olması ile birlikte astsubaylık olarak değiştirilen ve rütbe olarak sadece NATO üyeliği olan ülkelerin kullanabildiği bir sözcüktür. Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde subaylık sıfatından sonra gelen ve erlerin en fazla muhattap olduğu rütbedir. Kırsal alanlarda devletin temsilcilik görevini yapan astsubaylar oldukça saygı görür. Astsubaylık görevi ülkenin 926 sayılı olan Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yer alan personel kanununa tabi olarak yapılır. Astsubayların mecburi şark görevlerinin süresi ise 10 yıldır. Jandarma astsubay nasıl olunur sorusunun cevabı ise bir kaç koşulun yerine getirilmesi ile açıklanabilir.

Jandarma Astsubay Olarak Çalışmak

Jandarma astsubayı olabilmek için devlet tarafından konulmuş olan bir kaç şartın yerine getirilmesi gerekir. Bu şartlar içerisinde; genel şartlar, sosyal durum şartları, yaş şartı, sağlık şartı gibi etmenler yer alır. Bu şartların birey tarafından karşılanıyor olması jandarma astsubay nasıl olunur sorusunun cevabını da karşılamaktadır. Bu nedenle öncelikle bu şartların detaylarına bakılmalıdır.

Jandarma Astsubay Olma Şartları

Aranan şartlar içerisinde genel şartlara bakıldığı zaman lise, ön lisans ya da lisans mezunu olmak gelir. Sosyal durum şartları içerisinde devlet kanunları gereğince 657 sayılı devlet memurlarına ilişkin kanunun 48. maddesinde yer alan ahlak yükümlülüklerinin bireyde taşınıyor olması gerekir. Yaş ile ilgili olan şarta gelindiğinde ise lisans öğrenimini bitirmiş olan kişiler için 28 yaşından, daha kısa süreli olan okulları bitirmiş olan kişiler için ise 26 yaşından gün almamış olmak gerekir.

Sağlık ile ilgili aranan şartlara bakıldığında bireyde yanık izlerinin bulunmaması, çiçek hastalığını taşımıyor olması, vücudunda dövme bulunmaması, gözünde şaşılık ve konuşurken de kekemelik olmaması gerekir. Bunun yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri yönetmeliğinde yer alan bilgilere göre kuruma girecek olan kadınların en az 1.58 cm, erkeklerin ise en az 1.64 cm uzunluğunda olmaları gerekir. Bu koşulları sağlayan her birey jandarma astsubaylık görevi için kuruma başvurma hakkı bulunur. Bireyin durumu incelendikten sonra yazılı sınav, sözlü sınav ve son olarak da fiziki yeterlilik sınavı uygulanır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*