Nasıl Polis Olunur?

polis olmak, polis nasıl olunur, polislik şartları, polislik başvurusu

Polis Nasıl Olunur?

Meslekler içinde günümüzde en çok rağbet görenlerin arasında polislik mesleği yer almaktadır. Bunun birden fazla nedeni mevcuttur. Özellikle maddi yönden diğer mesleklerden bir adım önde olması mesleğin tercih edilmesini etkileyen bir durum olarak görülmektedir. Bundan kaynaklı olarak çoğu insan polis nasıl olunur veya şartları nelerdir gibi sorulara cevap aramaktadır. Polislik mesleği çok onurlu ve haysiyetli bir meslek olduğundan dolayı daha çok vatansever gariban ailelerin çocuklarının tercih ettiği bir meslek grubu içerisinde yer almaktadır.

Polis olma şartları öğrenim durumlarına göre değişkenlik göstermektedir. Liseden mezun olan kişi sınav ve mülakatı geçtikten sonra 2 yıllık bir ön lisans eğitim görmek suretiyle polis olmakta iken, üniversite mezunu birisi sınav ve mülakatı geçtikten sonra aylık eğitimden sonra polis olmaktadır. Tabi bunların okullarından mezun olduktan sonra ayrı bir yeterlilik sınavı yapılarak mesleğe uygun olmayanlar elemeye tabi tutulmaktadır.

Polis Olma Şartları

Belli başlı kesin kuralları olan bir meslek olan polislik şartları da oldukça ağırdır. Bayanlarda 1.62 cm erkekler 1.67 boyun altında olanlar kesinlikle başvuruda bulanamazlar. Ayrıca 1 yıldan fazla hapis cezası olanlar mesleğe giremezler. Boy-kilo endeksine de önem veren meslek 27 üzeri beden kitle endeksi olanları elemeye tabi tutmaktadır. Çok detaylı bir de sağlık raporu alınmak suretiyle kişinin tüm hastalıkları ortaya çıkmaktadır ve engel durum tespitinde polis olma yolu kapanmış olmaktadır.

Adli yönden herhangi bir yüz kızartıcı suç işlemiş ya da kötü kişi olarak bilinen birisi başvuruda bulanamaz. Tüm bunları kişi beyan etmek zorunda olup eğer kurum kendisi daha sonradan tespit ederse adli soruşturma açmaktadır. Göründüğü gibi polis olma şartları nelerdir? sorusunun cevabı ve şartları oldukça ağır ve detaylı inceleme sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Polislik Etiği

Oldukça zor bir meslek olan polislik etik bir meslektir. Bazı şartları da bulunmaktadır. Meslek içerisinde kesinlikle hediye kabul edilmemektedir. Bu etikleri yerine getirmeden önce personele etik sözleşmesi imzalatılmaktadır. Bunu imzalayan personel orda yazan tüm hükümleri yerine getirmek zorundadır. Yerine getirmediği durumlarda adli ve idari soruşma açılacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*