Doğu’ya gidecek öğretmenlere 600 lira ek ücret

Doğu’ya gidecek öğretmenlere 600 lira ek ücret

ogretmenDoğu’da illerindeki öğretmen açığını kapatmak, öğretmenlerin Hükümet Doğu’da görev yapmasını cazip hale getirmek için kolları sıvadı. Bu kapsamda Doğu’da görev yapan öğretmene 600 TL ek ücret verilecek.

600 TL Ek Ücret 

Ak parti kurmaylarının Başbakan Erdoğan başkanlığında Kızılcahamam kampında  yaptıkları istişareler birer birer ortaya çıkmaya başladı. Kampta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın deneyimli öğretmenlerin Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde görevlendirileceğini açıklaması üzerine, Milli Eğitim Bakanlığı çalışmalara başladı.

Konuyu 2014 yılı programına alan bakanlık öğretmenlerin zorunlu süreleri bittiğinde de Batı’ya dönmemesi için maaş dışında 600 lira ek ücret ödeyip, kira yardımı yapmayı kararlaştırdı.

Buna göre; kıdemli öğretmenlerin dezavantajlı bölgelerde uzun süreli çalışmasının cazip hale getirilmesi amacıyla ekstra ücret modeli uygulanacak. Öğretmenlere maaşlara ek olarak ödenecek ilave ücretler bölgeye ve hizmet yılına göre değişecek. Bu ek ücretin en az 600 lira olacağı ifade ediliyor.

Bu uygulama kapsamında öğretmenlere kira yardımı yapılması da planlanıyor. Bölgede görevlendirilen bazı ücretli öğretmenlerin öğrencilere PKK propagandası yaptığı tespit edilmişti. Bakanlık, yeni sistemle bu tür olumsuzluklara da son vermeyi planlıyor.


Bir önceki yazımız olan Hastane ve postanede Kürtçe! başlıklı makalemizde çözüm süreci, etnik ayrımcılık ve kürt memur alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ