Öğretmen atama sayıları, gelen talebe göre belirleniyor

Öğretmen atama sayıları, gelen talebe göre belirleniyor

Öğretmen atamaları, eş durumu, norm fazlalığı gibi birçok soru hakkında merak edilenler yanıtlamak üzere Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Birol Ekici, bu sabah TRT Haberdeki programa katıldı. Ekici programda öğretmen atama sayılarının nasıl belirlendiği, Şubat’ta atama olup olmayacağı, eş durumu tayinlerinde 2. bir ek atama olup olmayacağı yönündeki soruları cevapladı. Programda Birol Ekici’nin altını çizdiği konular;

Öğretmen normları nasıl belirleniyor?

81 ilden öğretmen ihtiyaçları dikkate alınarak, belirlemeyi yapıyoruz.

Sadece normlar mı dikkate alınıyor? bakanın etkisi var mı?

Talim ve Terbiye Kurulu programı belirler.Öğrencisayıları ve sınıf sayıları programa göre belirlenir. Mayıs ayından itibaren illerden gelen talepler planlanır. Bu yıl, bu işlem 4+4+4 nedeniyle 18 Temmuzda talepler değerlendirilmeye başladı. İllerin talepleri dışında başka bir şey dikkate alınmıyor. Bunlar sınıflandırılıp, atamalar yapılıyor.

Sınıf öğretmeni kadrosu çok yetersiz. Bundan sonra böyle mi olacak? Diğer branşlar için bir değişiklik olacak mı?

Bu yıl 5. sınıfların ortaokul olması nedeniyle elimizde 17.400 norm fazlamız var. 10–13 Eylülde alan değişikliği başvurumuz var. Sınıf öğretmenliğinden alanlara geçiş olacak.

Öğretmen ihtiyacı illerden gelen talebe göre belirleniyor. 17 bin Şubatta,Eylülde40 bin öğretmen atanacak. Bu sayıyla Cumhuriyet döneminin en büyük atamasını yapıyoruz.

Şubatta atama yapılacak mı?

Öğretmenleri sadeceAğustos’ta atıyoruz. Öğrencimerkezlieğitim gereği bu şekilde yapıyoruz. Bu nedenle Şubat’ta atama olmayacak.

Eş durumu ataması..

Kanunda atamaların yılda bir kez yapılacağı yazıyor. Bu durumda eş durumu ataması da olmaz.

Bilişim öğretmenlerinin kadrosu yeterli mi?

Şubat dahil 500′e yakın öğretmen alıyoruz. Bu yıl 17 Eylül’de 85 bin sınıfta akıllı tahta olacak,… Her yıl bunun gibi talepler alıyoruz. Bu branş daha önemli, neden daha az alıyorsunuz?. Diyen öğretmenler mutlaka oluyor.

Örneğin Almanca 1 rakamı var. Neden bu kadar düşük?

Daha önce de ifade ettiğim gibi sayıları illerden gelen talebe göre belirliyoruz. Fatih projesini etkin olarak yürüteceksek bizim BilişimTeknolojisiöğretmenlerine çok fazla ihtiyacımız var. Onlar bizim için vazgeçilmez. Bunlara koçluk görevini vereceğiz. Öğretmenlerin eksikliklerini bu öğretmenlergiderecek. Diğer öğretmenlerimizi bu öğretmenler eğitecek.

Bilişim teknolojileri dersi neden zorunlu olacak mı?

TTB’de Ders çizelgesi her yıl 1 saatten 3 saate düşürülmüşken, her yıl 2 saatten 8 saate çıkarılmıştır. Bilişim teknolojileri ve yazılım haline getirildi. eba.gov.tr’yi herkes incelesin lütfen.

Kitaplar 17 Eylül’e yetişecek mi?

17 Eylül’de kitaplar hazır olacak. İlkokul 1. sınıf için bir eğitim materyali hazırlandı. Onlarda öğrencilerin masalarında olacak.

Eş durum tayinlerinde bir atama daha olacak mı?

25 bin talep geldi. Norm kadro açığına göre 15 bin öğretmenin talebini karşıladık.Zorunluyer değiştirmeye tabi kişilerin öğretmen eşleri için çalışıyoruz. Daha sonra açıklama yapacağız. Biz öğretmenlerimizin eşleri ile birlikte çalışmalarından yanayız. Ama norm kadro bizi engelliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ