Öğretmene Kar Tatilinde Ek Ders Ücreti Ödenir mi?

Öğretmene Kar Tatilinde Ek Ders Ücreti Ödenir mi?

kar-tatiliBirkaç günüdür kar yağışı çeşitli bölgelerde hayatı olumsuz etkiliyor. Olumsuz hava koşulları nedeniyle birçok il ve ilçede eğitime ara verildi. Kar tatili nedeniyle bir çok ilde okullar tatil oldu. Kar tatili olan okullarda görevli öğretmenler şimdi tatil süresince ek ders ücreti alıp almayacaklarını merak ediyorlar. Acaba kar tatili süresince öğretmenlerin ek ders ücreti kesilir mi? Kar nedeniyle tatil edilen okullarda görevli öğretmenler ek ders ücreti alabilecek mi?

Kar Tatilinde Ek Ders Ücreti Ödenir mi? 

Öğretmenlere ödenen ek ders ücreti kar tatilinde kesilir mi? Kar tatili olan okullardaki öğretmenler ek ders ücreti alabilecek mi?

MEB öğretmenlerin, ders görevlerinin çeşitli sebeplerle yerine getirilmemesi veya öğretime değişik sebeplerle ara verilmesi yüzünden ders görevini yerine getiremediklerinde bu sürelerde varsa ders ve ek ders görevlerini yapmış sayılacağını yasayla belirtmiş.

Ayrıca eğitim kurumlarında yöneticilik görevlerinde geçici görevle görev yapanların görevlendirildikleri unvan ile asli görevleri için planlanan ek ders ücretleri arasında kıyas yapılarak fazla olan ek ders ücretinin ödenmesi de sağlanacak. Diğer kamu kurumlarına görevlendirilen öğretmenlere ek derslerinin verilecek. Öğretmenlerin kar tatilinde ek ders almasını öngören madde uyarında ek ders ücretleri ödenecek.

İşte o madde

Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller

Madde 24- (1) 1/9/2012 tarihinden geçerli olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.


Bir önceki yazımız olan Hastane ve postanede Kürtçe! başlıklı makalemizde çözüm süreci, etnik ayrımcılık ve kürt memur alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ