Öğretmenlere 3600 Ek Gösterge müjdesi

Öğretmenlerin uzun süredir gündemde olan ek gösterge artışı için sevindiren gelişme yaşandı. Nihayet hükümet öğretmenleri memnun edecek ek göstergenin artması için beklenen adımı attı. Milyonlarca öğretmeni ilgilendiren ek gösterge artışı için çalışmalara başlandı. Öğretmenlerin çoğuna erken emeklilik yolunu açacak 3600 Ek Gösterge için kanun teklifi hazırlandı. Öğretmenlere verilmesi için çalışma başlatılan 3600 ek gösterge için düğmeye basıldı. Teklifin kabul edilerek yasalaşması halinde 1 inci derece kadroya atanan öğretmenlerin ek göstergesi 3000’den 3600’e yükselmiş olacak. Ek gösterge artışı öğretmenlere erken emeklilik ve zamlı maaşa etkili olacak. İşte 3600 Ek Gösterge hakkında merak edilen detaylar…

Öğretmenlerin ek göstergesinin 3000’den 3600’e yükseltilmesi amacıyla hazırlanan Kanun Teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu.

Daha önce öğretmenlerin bu konudaki talepleri ile ilgili meclise defalarca teklif verilmişti. Simdi ise İstanbul Milletvekili İsmail Faruk AKSU tarafından hazırlanan “657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”, 1 inci derece kadroda halen 3000 ek göstergeden yararlanan Öğretmenlerin ek göstergesinin 3600’e çıkarılmasını ve her derecedeki öğretmen ek göstergesinin yükseltilmesini öngörüyor.ogretmenlere-3600-ek-gosterge-mujdesi

Gerekçesi olarak kamu çalışanlarının yaklaşık üçte birini oluşturan öğretmenlerin, eğitim-öğretim işlerinde harcadıkları emeğin karşılığında çalışırken ve emekli olduklarında daha yüksek ücret almalarının sağlanması gösterildi. Aynı zamanda ek göstergelerinin en yüksek 3000 olmasının özellikle emeklilikte hak kaybına neden olduğu ve emekli öğretmenlerin mağdur olmasına neden olduğu belirtildi.

Zamanla kanunda yapılan değişikliklerle ek gösterge sisteminden kaynaklanan eşitsizlikler olduğu; ek gösterge artışı yapılmasının çalışan ve emekli öğretmenlerin yaşam standartlarının nispeten de olsa yükselmesine katkı sunacağı ifade edildi.

1 inci derece Öğretmen kadrosu için uygulanan ek göstergenin 3000’den 3600’e yükseltilmesiyle, 30 hizmeti bulunan ve 1 inci derecenin 4 üncü kademesinden emekli olan Öğretmenin emekli aylığının 435 TL, emekli ikramiyesinin ise 15.703 TL artacağı belirtiliyor.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi

MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa ekli (I) Sayılı Cetvelin “IV-EĞİTİM VE ÖĞRETİM HİZMETLERİ SINIFI” bölümünün (b) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“b) Öğretmen ve diğer personel 1             3600

                                                            2             3000

                                                            3             2200

                                                            4             1600

                                                            5             1300

                                                            6             1150

                                                            7               950

                                                            8               850”

Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*