ÖABT sınavı hangi illerde yapılacak?

ÖABT sınavı hangi illerde yapılacak?

ÖABT sınavı hangi illerde yapılacak?Öğretmenlere bu yıl ilk kez uygulanması planlanan “Öğretmen Alan Bilgisi Testi” 13 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleştirilecek. Öğretmenler ve öğretmen adayları şimdiden ilk kez girecekleri bu sınavla ilgili tedirginlik yaşıyorlar. Sınav içeriği, sınav değerlendirmesi ve hatta sınav yerleri merak ediliyor. Öğretmenlerin katılacağı ÖABT’de şimdi adaylar “sınav yeri şoku” yaşıyor. Çünkü adaylar dün yayımlanan ÖSYM, 2013 KPSS-A ve öğretmenlik sınav kılavuzunda ÖABT ile ilgili bilgilere de ulaştı. Bu bilgiler ışığında ÖABT sınavı her ilde yapılmayacak.  

Kılavuzun “18.Sınav Merkezleri” bölümünün ilk fıkrası şu şekildedir: 

“Sınav merkezleri ve kodları aşağıda verilmiştir. Adaylar, 1. Tercih alanına kendi adres ilini, 2. Tercih alanına ise Ankara, İstanbul ve İzmir ili sınav merkezlerinden kendilerine uygun olanı sınav merkezi tercihi olarak yazacaklardır. Bunun dışında bir tercihte bulunulamaz. ÖABT sınav merkezleri aday sayısına bağlı olarak belirlenecektir. ÖABT’ye katılacak adaylardan kendi adres ilinde ÖABT yapılmayacağı kararı verilenler, 2. Tercihlerinde sınava alınacaklardır”

Bu maddeden de anlaşıldığına göre bu sınav belli illerde gerçekleştirilecek. Daha önce de açıklandığı gibi ÖABT’de adaylar toplam 15 alandan sınava tabi tutulacaktır. Birçok ilde sınava girecek aday sayısı az olacağı için, ÖSYM sınav güvenliğini daha kolay sağlamak için, ÖABT sınavlarını belirli illerde yapacaktır. Bu durumda adayların oturduğu ilde sınav olmaması durumunda Ankara, İstanbul ve İzmir’de sınava girmeleri gerekiyor. Bu durum sınav harcının dışında artı bir ulaşım gideri olacaktır.

Öğretmen adaylarının tepkilerini aşağıdaki yorum bölümünden paylaşmaları halinde, yetkililerin bu seslere kulak vereceğini düşünüyoruz.


Bir önceki yazımız olan Hastane ve postanede Kürtçe! başlıklı makalemizde çözüm süreci, etnik ayrımcılık ve kürt memur alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ