ÖSYM Sınavında Görevli Öğretmenler Dikkat!

ÖSYM Sınavında Görevli Öğretmenler Dikkat!

ogretmenlerin_sinav_gorevleriÖSYM, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) tüm Türkiye’de 23 Mart Pazar günü gerçekleşecek. Sınava sayılı günler kala öğrencilerin heyecanı giderek artıyor. ÖSYM, bu yıl YGS’nin seçime bir hafta kala yapılacak olması nedeniyle, sınava katılan öğrencilerin seçim propagandaları nedeniyle dikkatinin dağılmaması için önlemler alındı. Sınavın gürültüsüz bir ortamda yapılması için sınavın yapılacağı 08.00-13.00 saatleri arasında seçim duyurusu ve miting yapılmamasının sağlanması amacıyla Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) yazı gönderildi.

ÖSYM Sınavında Görev Alacak Öğretmenlerin Dikkatine! 

23 Mart Pazar günü YGS’de görev alacak olan öğretmenlerin bu hususlara dikkat etmesi gerekiyor. ÖSYM ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasında yapılan işbirliğiyle, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) sınav görevlisi olup rapor alan kişilerin adı ve soyadı Medula Hastane Sistemi üzerinden online olarak anında ÖSYM’ye bildirilecek.

ÖSYM bunun ardından, Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve YÖK’e de sınav güvenliği hakkında uyarılarda bulunarak, önlemlerin alınmasını istedi. ÖSYM, bu kapsamda aldığı önlemlere bir yenisini daha ekledi.

ÖSYM yetkililerinden alınan bilgiye göre, Başkanlık, sınav görevlilerinin çeşitli nedenlerle rapor alması halinde durumdan anında haberdar olabilmek ve bu görevlilerin yerine başka görevlendirmeler yapabilmek için SGK ile bir çalışma başlattı.

Bir doktor, Medula sisteminde provizyon almak için giriş yaptığında eğer hasta YGS’de görev almışsa, doktorun karşısına “Bu bir kamu görevlisidir ve YGS’de görev almıştır. Sağlık raporu verirken daha hassas olunuz” şeklinde bir yazla karşılaşacak.

Eğer doktor hastasına bu uyarıya rağmen rapor verirse, rapor alan sınav görevlisinin adı, soyadı ve TC kimlik numarası anında ÖSYM’ye iletilecek.

ÖSYM’de bu durumda hasta olan görevli yerine anında başka birini atayacak. Böylece sınav günü görevli eksikliği nedeniyle sıkıntı yaşanmayacak.

Ayrıca ÖSYM’nin YGS’de mazeret bildirmeden son anda görevini terk edenler için de bir yaptırımı bulunuyor. Bu görevlilerin bir daha ÖSYM’nin sınavlarında görev almaması için çalışma yapıldığı da öğrenildi.

Pazar günü YGS’ye katılacak öğrencilere şimdiden başarılar diliyoruz.


Bir önceki yazımız olan Hastane ve postanede Kürtçe! başlıklı makalemizde çözüm süreci, etnik ayrımcılık ve kürt memur alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ