ÖSYM’nin yeni kırtasiye kutusu!

ÖSYM’nin yeni kırtasiye kutusu!

ÖSYM’nin yeni kırtasiye kutusu!   Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), sınavlarda öğrencilere kendi hazırladığı kalem kutularını dağıtıyor. Sınavlarda kopya çekilmesini önlemek için başlatılan uygulama doğrultusunda her bir aday için soru kitapçığıyla birlikte kırtasiye malzemelerinin bulunduğu kırtasiye kutusu da dağıtılıyor. ÖSYM içerisinde kalem, silgi, peçete ve şekerlemelerin bulunduğu kırtasiye kutularını yeniledi.

ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yasin Bulduklu, kırtasiye kutularının yenilenmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sınav kağıtlarının okunması optik olarak yapıldığı için, sıkıntı çektiklerini ve konunun cevap kağıdında silinen seçeneğin silinmemiş gibi okunmasından kaynaklandığını belirtti. Adaylardan gelen itiraz ve kamuoyundan gelen şikayetler doğrultusunda kalem ve silgilerin değiştirilmesine karar verildiğini ifade etti.

Bulduklu; geçen yıl adaylardan gelen şikayetler doğrultusunda, cevap kağıtlarında hangi kalem ve silginin daha kullanışlı olacağı çalışma grubu oluşturduklarını söyledi. Piyasadaki tüm kalem ve silgileri toplayarak, cevap kağıtlarının üzerinde yapılan denemelerde ve optik okuyucuda okutularak en iyi kalem ve silgiyi seçtiklerini anlattı.

Bulduklu seçilen kalem ve silgilerin sınavlarda dağıtılacağını belirterek, ”Kalemlerin üzerine de ÖSYM ve ‘Emeğiniz Emanetimizdir’ yazdık. Böylelikle kurumsal algıya, adayların daha konforlu olarak sınava girmelerine ve teknik anlamda optik okuyucuda sıkıntı çekmeyeceğimiz kalem ve silgiyi bu sene tedarik ettik” dedi.

Şu an cevap kağıtlarının farklı kalibrasyonlu optik okuyucularda en az 3 veya 4 kez okunduğunu, cevap kağıtlarında aynı cevapların bulunamayınca kalibrasyonları farklı optik okuyucularda tekrar okunduğunu belirtti. Aynı adaya ilişkin aynı sonuçlar çıkıp çıkmadığı test ediliyor. Şu an optik okuyucuların okuma farkları 10 binde 1 gibi bir oran da farklı olabiliyor. Bu oranı sıfıra indirmek için çalışıyoruz. Kalemin ve silginin de kalitesini artırarak bunun önüne geçmeye çalışıyoruz. Yeni kalem ve silgilerin kullanımı bir anlamda sonuçların daha hızlı açıklanmasına da katkı sağlayacak” diye konuştu.

10 milyon kutu hazır 

Bulduklu; kağıt olan kırtasiye kutuları, şeffaf kutulara dönüştürülerek kullanılışlı hale getirildi. Aday sınavdan sonra bu kutuları kalem kutusu olarak daha sonra da kullansın. Kırtasiye kutularını toplamak isteyen sivil toplum kuruluşları da sosyal sorumluluk projeleri kapsamında bu malzemeleri adaylardan alabilir” şeklinde konuştu.

Bulduklu, adaylara verilmek üzere 10 milyon kırtasiye kutusunun hazırlandığını, kutudaki peçetelerin kalitesini de artırdıklarını belirterek, kutuların ilk kez 24 Mart’ta yapılacak YGS’de adaylara dağıtılacağını söyledi.

2010’dan beri dağıtılıyor 

ÖSYM’nin şeffaf kırtasiye kutularında, 2 tahta kurşun kalem ve silgi, kalitesi artırılmış 2 yaprak peçete, 3 meyveli şeker ile kalemtıraş yer alıyor.

ÖSYM, 2010 yılından itibaren sınav için gerekli olan kırtasiye ürünlerini her bir aday için soru kitapçığıyla birlikte vermeye başlamıştı.


Bir önceki yazımız olan 40 Bin Öğretmen Ataması Ne Zaman Yapılacak? başlıklı makalemizde 2012 KPSS sonuçları, 40 bin öğretmen ataması ve milli eğitim bakanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Büşra Erbaş dedi ki:

    Merhabalar. Ben Büşra ERBAŞ. Ankara’da oturuyorum. Düzenli ve titiz çalışacak biriyim. İlgilenirseniz çok sevinirim. Teşekkürler..

BİR YORUM YAZ