YGS’ye giriş ücreti 40 TL

YGS’ye giriş ücreti 40 TL

YGS Başvurusu Yapanların Dikkat Etmesi GerekenlerYGS’ye Giriş için 40 TL

Üniversite başvuruları bugünden itibaren başlıyor. Bu yıl iyi bir üniversiteye yerleşmek için ter dökecek adayları 2-15 ocak tarihleri arasında başvurularını yapmaları gerekecek. Üniversiteye girecek adayların YGS’ye girmek için bugünden itibaren 15 Ocak akşamına kadar başvuru süresi bulunuyor.

YGS’ye giriş için 40 TL başvuru harcı ödenecek. YGS’ye başvuru yapmak isteyen üniversite adaylarının öncelikle ilgili bankalara 40 TL yatırmış olmaları gerekiyor. Adayların ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan başvuru kılavuzunu dikkatlice incelemesi gerekiyor. Üniversite başvurularının ortaöğretim müdürlükleri ve ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerine yapılması gerekiyor.

Aynı adreste birden çok ortaöğretim kurumu olması halinde, bu okulların hepsine bir başvuru merkezi hizmet verecek. Sınavsız geçiş hakkından yararlanacak olan öğrencilerin de ÖSYS’ye girmesi gerekiyor. Meslek lisesi mezunlarının sınavsız geçiş hakkını kullanmak isteyenlerle, 2013-2014 öğretim yılında lise ve dengi okullar ile açıköğretim lisesi son sınıf öğrencileri, mezunlar, ortaöğretim kurumlarında beklemeli durumda olanlar, özel yetenek sınavlarına girecekler ÖSYS’ye başvurabilecek. Sınavsız geçiş yapacak adaylar da ÖSYS’ye başvuru yapmak zorunda. Yabancı uyruklu veya hiçbir devletin uyruğunda olmayanlar da ÖSYS’ye başvurabilecek.

Adrese Yakın Merkezler Tercih Edilecek

Daha önceki yıllarda sınava katıldığı halde, ilk başvurusunun üzerinden 30 ay geçen adayların fotoğraf güncellemesi yapması gerekiyor. Başvuru formunda Din kültürü ve ahlak bilgisi dersini alan ve almayanların belirtmesi gerekiyor. Üniversiteye girecek adayların YGS için bankaya 40 TL ödenmesi gerekiyor. Sınavsız geçiş başvuru ücreti de 10 TL. LYS’lerin her bir oturumu ise 25 TL.

Bu ücretlerin Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Akbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Denizbank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı yoluyla yatırılması gerekiyor. Adaylar sınav merkezi tercih ederken okulunun bulunduğu veya adresinde yer alan merkez, sınav merkezini tercih edecek. İstanbul’da sınava girecek öğrencilerin ise okul veya adres ilinin biri ya da her ikisinin de İstanbul olması gerekiyor. YGS, 23 Mart Pazar günü uygulanacak.


Bir önceki yazımız olan 40 Bin Öğretmen Ataması Ne Zaman Yapılacak? başlıklı makalemizde 2012 KPSS sonuçları, 40 bin öğretmen ataması ve milli eğitim bakanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ