10 milyon engelliye müjde!

10 milyon engelliye müjde!

Engelli Öğrencilere Ne Kadar Burs Ödenecek?Torba yasada özellikle engellileri ilgilendirecek birçok madde bulunuyor. Engellilerin yaşamını kolaylaştıracak pek çok düzenlemenin torba yasa içerisinde geçmesi bekleniyor.

10 milyon vatandaşa müjde!

Engelli vatandaşlarımızı özellikle ilgilendiren yeniliklerin torba yasanın onayından sonra hayata geçmesi bekleniyor. Türkiye’de sayıları 10 milyonun üzerinde olan engelli vatandaşlar merakla Çankaya Köşkü’nden çıkacak onayı bekliyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e geçtiğimiz hafta başında gönderilen ve içeriğinde “internet yasası” da bulunan “torba yasa” aslında 10 milyondan fazla engelli vatandaşın merakla beklediği pek çok düzenlemeyi de içeriyor.

İnternet düzenlemeleri ses getirince Torba Yasa içerisindeki engellileri ilgilendiren maddeler gölgede kaldı. Engellilerin hayatını değiştirecek  düzenlemeler arasında özel sektöre kota uygulanmaksızın, çalıştırdığı tüm engellilerin işveren sigorta primlerinin devlet tarafından karşılanması, engellilerin “rapor alma” zorunluluğunun kaldırılması, korumalı iş yeri teşvikleri, engelli ayrımcılığının yasal olarak tanımlanması gibi birçok yenilik bulunuyor.

Düzenlemede öne çıkan bazı maddeler şöyle: 

Engellilerin Sigorta Primini Devlet Ödeyecek

Engelli çalıştıran tüm işverenlere “sigorta prim desteği” verilecek. Bunun için yasal yükümlülük olması şartı aranmayacak. 50’den fazla çalışanı olan işyerlerinin yüzde 3’ü oranında engelli çalıştırması durumunda devletin sağladığı sigorta pirim desteğindeki bu “kota” kalkacak. Devlet kaç kişi olursa olsun, işverenin yanında çalıştırdığı tüm engellilerin sigorta primlerini karşılayacak.

Korumalı İşyeri Teşviki

Devlet, zihinsel engelliler için korumalı işyeri açan kişilere 5 yıl süreyle vergi indirimi, engellilerin maaşlarının belli oranda Hazine’den karşılanması, sigorta primlerini devletin ödemesi gibi destekler sağlayacak. Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nde korumalı iş yeri açanlar ayrıca ‘bölgesel teşvik’ de alabilecek.

Engellilerin “Rapor” Eziyetine Son!

Engellilerin temel yardım almaları için şart koşulan “engelli raporları”nda fiziksel engellilik oranları değil, kişinin başkasının desteğine ihtiyaç duyma oranları yer alacak. Engellileri sevindiren diğer maddeler şöyle;

*Tüm şehirlerarası toplu taşıma hizmetleri de engellilere göre düzenlenecek.

*Muhtaç yaşlılar için hizmet alımı yoluyla bakım hizmeti sağlanabilecek.

*Engellilerin yüksek tavanlı araçlarına da ÖTV indirimi gelecek.

*Engelli memurların yer değiştirme talepleri karşılanacak.

*Engellilere ayrımcılık, BM esaslarına göre yeniden tanımlanarak yasaklandı.


Bir önceki yazımız olan Şubatta Bin 620 engelli memur alınacak başlıklı makalemizde Devlet Personel Başkanlığı, Devlet Personel Başkanlığı engelli memur alımı ve engelli memur alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ