Gazi, Engelli Ve Yaşlılara Ücretsiz Ulaşım

Gazi, Engelli Ve Yaşlılara Ücretsiz Ulaşım

ucretsiz-ulasimŞehit yakını, gazi, engelli ve yaşlılara dağıtılacak ücretsiz kartlar hazır!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın milyonlarca şehit yakını, engelli ve yaşlılara ücretsiz şehiriçi ulaşım fırsatı sunan çalışması tamamlandı. Bu kapsamda Türkiye genelinde yaklaşık 10 milyon şehit yakını, gazi, engelli ve yaşlıya ilk defa şehir içi ve şehir dışı ulaşımda ‘ücretsiz‘ seyahat fırsatı sunan sistem tamamlandı. Bakanlığın hazırladığı ücretsiz ulaşım kartlarının üzerinde ücretsiz ibaresi olacak şekilde, kırmızı-beyaz renkte olacak.

Başbakanlık tarafından konu ile ilgili yönetmelik yayımlandıktan sonra sistemin hayata geçmesi bekleniyor. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren sistem sayesinde, gazi ve vazife malulü aylığı bağlananların kendileri ile yakınları, harp veya vazife malullerinden çalışmaya devam edenler, şehir içinde tüm toplu taşıma araçlarını, şehirler arasında ise demir yolları ve deniz yollarını bedava kullanma hakkından yararlanacaklar. Engellilerin ise yüzde 40 ve üzeri engelli olduğunu sağlık kurulu raporu ile belgelendirmeleri koşuluyla ücretsiz seyahat kartlarını kullanabilecekleri belirtildi.

% 50 İndirimli Seyahat

65 yaş üzerindekiler ise şehir içinde ücretsiz seyahat edebilecekler. Ancak şehirler arasında deniz ve demir yollarında da ise yarı fiyatına seyahat edecekler. 65 yaş üstü vatandaşlar, demiryolları, İETT ve deniz yollarında Türkiye genelinde ücretsiz seyahat edecek. Belediyeler arasındaki fark olmadan da her yerde bu hakları geçerli olacak.

Seyahat kartları ile ilgili kanun veya bakanlar kurulunda onaylanarak, karar çıktığında Resmi Gazetede yayınlandıktan sonra yürürlüğe girecek.


Bir önceki yazımız olan Şubatta Bin 620 engelli memur alınacak başlıklı makalemizde Devlet Personel Başkanlığı, Devlet Personel Başkanlığı engelli memur alımı ve engelli memur alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ