İşini kurmak isteyen engelliye 100 bin TL

İşini kurmak isteyen engelliye 100 bin TL

İş kurmak isteyen engelliye 100 binEngellileri sevindiren haberler arda ara gelmeye başladı. Başbakan Erdoğan’ın engellilere ücretsiz ulaşım haberinden sonra bir müjdeli haber de girişimci engellilere geldi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı iş kurmak isteyen engellilere destek vermeye hazırlanıyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kendi işini kurmak isteyen engelli vatandaşlara 100 bin TL’ye kadar hibe verecek. Ayrıca destek sadece maddi olarak da olmayacak. Engelli vatandaşlar eğitimden geçirilecek ve işini kurarken konusunda uzman kişilerin de desteğini alacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın şehit ve gazi yakınları ile yaşlı ve engellilere özel açıkladığı ücretsiz ulaşım müjdesinin ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’da engellilere süper bir destek haberi verdi. Bakanlık engellilere önce eğitim verecek daha sonra ise 100 bin TL’lik hibe desteğiyle iş sahibi olmalarına destek olacak. Kendi işini kurmak isteyen engelli vatandaşlar KOSGEB Yeni Girişimci Desteği’nden faydalanacak.

Engellilere verilecek destek hizmeti 4 aşamadan oluşacak. İşletmenin kuruluşu, malzeme alımı ve işletme gideri için verilecek destekler geri ödemesiz, sabit yatırım için verilecek 70 bin TL’lik hibe ise geri ödemeli olacak. Bu desteğin geri ödenmesi, engelli vatandaş işini kurup kâra geçtiği andan itibaren taksitlerle yapılacak.

Engellinin Koçu Olacak 

Projeden yararlanmak isteyen tüm engelliler bulundukları illerden başvuru yapabilecek. Alınan başvuruların ardından İstanbul, Ankara, Erzurum ve Gaziantep’te bulunan eğitim merkezlerinde KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri verilecek. Eğitimi tamamlayıp projeleri kabul edilen engelliler kendi illerinde işyeri kuracak. Bakanlık bu programla hem engellileri iş sahibi yapacak hem de yaklaşık 300 bine yakın engelli maaşı alanların sayısını düşürecek.

Engelli girişimcilere başarılı iş ve meslek odaları ve derneklerinin desteğiyle uzman hocalarla koçluk desteği verilecek. Tüm engellilerin gönüllü olarak çalışacak koçu olacak. Ayrıca düzenlenecek seminerler ve konferanslarda engelli vatandaşların, işadamlarını dinleme fırsatı bulacak.

Başvuru formu internette 

Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü‘nün internet sayfasına online başvuru formu dolduracak girişimci olmak isteyen engelli vatandaşların başvuruları değerlendirilecek. Tüm Türkiye’de başvurular elektronik olarak değerlendirilecek. Pilot il olan Ankara’da projenin uygulaması başlatılacak.


Bir önceki yazımız olan İŞKUR 35 bin 531 engelli ve 270 eski hükümlüyü işe yerleştirdi başlıklı makalemizde engelli iş ilanları, eski hükümlü iş ilanları ve eski hükümlü kursları hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 17 YORUM
 1. emirhan kaplan dedi ki:

  ben emirhan 22 yaşındayım ist bahçelievlerde ikamet ediyorum 8yıldı rmarka deri çanta imalatında tezgah ustasıyım sol gözümde makula dejaryasyonu var görmüyor bende kendi işimi kurmak istiyorum çanta imalatında kendime çok güveniyorum sizlerde bana yardımcı olursanız memun olurum sağılarımla

 2. erkan dedi ki:

  hangi kurumlara muracat etmeliyiz teşekkürler

 3. Ferhat Ketken dedi ki:

  Merhaba bende kendi işimi kurmak istiyorum ama sermayem yok 5yıldır yerel bir market ler zincirinde çalışıyorum kendime güveniyorum ve Bende bir market açmak istiyorum neyapmalıyım yardımcı olurmusunuz.

 4. gokhan altunkaya dedi ki:

  bu torba yasasında engellılere aıt cok madde avrmıs fakat bnde gorme engellıyım bızım nereye basvuru yapmamız gerekıyo ve ne zamana kadar gereklı bu basvurular .meslaa kosullar ve sartlar nelerdır bızden ıstenn ne

 5. İMRAN ÇELİK dedi ki:

  ben imran çelik yaşim 29 mersindeyyim engellim yüzde 70 özürlü maaşim kesildi kendim işimi kurmak istiyorum acaba kredi parası karşilamak isterrim ama başbakan geri istiyorlarmı istermezlermi acaba tekrar özürlü maaşim bağlanacakmıssın lütfen başbakanlık sesleniyorum lütfen özürlü maaşim bağlattin yada iş kurmak istiyorum ama nasil iş kuracağim acaba ileriye yeci nasıl emekli maaşi olacam yardım bekleriz .

 6. yildiz bakmaz dedi ki:

  Bende yüzde 44 engelliyim bu krediden nasil yararlanabilirim

 7. süleyman gündoğdu dedi ki:

  Merhaba ben menice 39 yasındayım %53 engelliyim
  Koskebe katıldım ve belgemi kazandım işyeri açmak istiyorum gelinlik tasarımcısıyım ama maddi imkanım olmadığı için şu an tekstilde çalışıyorum lütfen yardımcı olurmusunuz bu konuda.

 8. asiye demirci dedi ki:

  Ben esad demirci ozurlu bir bireyim su anda toptan mesrubat isinde calismaktayim ben bu isi kendim yapmak istiyorum fakat sermayem olmadigindan bu isi yapamiyorum bu isi yapacak kafesteye sahibim bu is konusunda banadevletin sunmus oldugu imkanlardan ne sekilde yararlanacagimizi bilmiyorum bu haklardan beni yararlanirsaniz gereginin yapilmasini saygiyla arz ederim.

 9. ahmet altınbaş dedi ki:

  arkadaşlar ben %51 özürlüyüm t.c.devleti biz özürlülerin elinden tutmak kendi işini kursun diye %40 ve üzeri özürlülere 36 bin tl geri ödemesiz maddi yardımda bulunacak fakat engellilerin hazırlayacağı proje.işkur tisk.tsk türkiş aspb çgm isgm adalet bakanlığı temsilcilerinden oluşan komisyonda kabul alırsa sonra işyeri kurulum işlemleri desteği adı altında bir sürü işlem yapıp (not)işkurda dedaylı bir işyei kurma hibe desteği, bilgisayardan çıktı alabilir.) yani taksitle 2.000 tl sonra 12 ay içinde 4000 tl sonra 12 ay içinde fatura göstererek 30000 tlye kadar kredisiz destek veriyor düşünenleri ALLAH’U TEALA CENNETLİKLERDEN EYLESİN. fakat benim imkanım olsa kendim yapardım işimi ben kurduktan sonra kuruluş masraflarını karşılıyor oda bir sene içinde (not.işkurdan aldığım çıktıyı yanlış anlamişta olabilirim alıp bi okuyun ve karar verin )yani şartlarn o kadar zorki ben kendi çapımda yapacağım seyyarımsı işler var sermaye lazım devlet böyle bir güzellik yapması tabiki beni umutlandırdı ama şatları okuyunca şaştım kaldım tüm okuyan ve ben müslümanım diyenlere selamlar.

 10. kadir keser dedi ki:

  Engellileri sevindiren haberler arda ara gelmeye başladı. Başbakan Erdoğan’ın engellilere ücretsiz ulaşım haberinden sonra bir müjdeli haber de girişimci engellilere geldi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı iş kurmak isteyen engellilere destek vermeye hazırlanıyor.bu haberi böyle bir başlıkla paylaşmanız insanları kandırmaktan başka bir şey değil kuldan utanmıyorsanız allahtan korkun 2 yıl içinde işyerini kapatıldığı taktirde yasal faiziyle birlikte geri alacakalar verdikleri parayı bir de işi kur sonra parayı verelim mevzusu var sözde hizmet sahtekarlığın bir başka çeşidi bu ALLAH büyüktür

 11. yasar dedi ki:

  Merhaba bende % 60 engelliyim ve bi iş kurup çalışmak ve hayata tutunmak istiyorum ve ama benim kafamdaki işi devlet kabul ederim bide aldığım maaş kesilecek mis kafamdaki işi hayata geçirecek bi kredi ile yapmayı düşünüyorum güzel biyere internet cafe gibi bi yer acicam bilgisayar dan anlarım bu iş için ortak yada beraber yapacak kişiler varsa iletişime gecelim

 12. mehmet gürler dedi ki:

  değerli engelli kardeşlerim ben % 77 i engelli bir vatandaşım malesef bu yazılanlar engelliye müjdeli haber denilen konu başlı başına yalan dır müraccaat ediyoruz öncve sen iş i kur deniliyor sonrada kredi uygun olursa verelim deniliyor oysa benim iş kuracak param olsa neden devlete müracaat edeyim kendi işimi kendim kurarım bu politika biz engelli leri kandırmakmakdan başka bir şey değil aslı astarı olmayan asla verilmeyec bir kredi türü dür parası olan engelli iş kurar ve asla devletine boyun eğmez kendi işi ni kurar ve geliriyle de yetimeyi bilir malesef biz ehgellileri kandırma politikası dır ….

 13. ilhan.alan55@hotmail.com dedi ki:

  benim gibi tüm engeli kardeşlerime sesleniyorum işkur 36 bin tl destek veriyo geride istemiyor. adina hibe diyolar tm maaşimdan vazgeciyorum verin 36 bin tl diyorum işkur diyoki dur orda biz hibe para vermiyoruz 36 bin tl gösteriyoz 15bin tl mal veriyoruz kalan parayida biz yiyoruz sizler bu dünyada yaşamayi bile hak etmiyorsunuz diyo maaşlar artacak kimse hibeye kanmasin devletin elimize para sayaaği günde gelcek acele etmeyin kardeşlerim samsun .

 14. yusuf dedi ki:

  merhaba ben 34 yaş 1/65 boy 55 kiloda 06 yaşında ateşli havele geçirmiş ellerinde az titremesi sesinde kalın ses alkol kullanmış gibi sesi olan ama
  hiç alkol kullanmamış her işi yppan araba kullanan engelli kadrodan calışan gençim sınırsız her konumda her yaştan bayan arkadaşlarla tanışmak istiyorum birtane olup devamlıda olabilir yusuf

 15. mehmet salih dedi ki:

  prosedürlere bak ya..
  yapsana bir destek sana bu parayı veriyorum 10 sene boyunca devlete avuç açma de… nedir bu eziyet zaten engelliyiz hayat bize eziyetli yukarıdan bakılıyoruz hep..

  AKP sana oy verdik bizi umutlandır diye mi?
  bizde takım elbise giyelim çocuğumuza gelecek hazırlayalım..

  beyler devlete yük oluyoruz anlaşılan..

 16. mehmet aslan dedi ki:

  Saygıdeğer yetkilerim %63 bedesel engelliyim 51yaşımdayım emekliyim vermiş olduğunuz bu destek kapsama alanından yararlanabilirmiyim emekli engellilerde bu kapsama alanı neresindedir kendi işimi kurmak istiyorum kriterleri nelerdir saygılarımla

 17. Akbaba yilmaz dedi ki:

  Bu işi kurmak istiyorum ama ne yapmaliyim

BİR YORUM YAZ