Malulen emekliliğin yeni detayları belli oldu

malulen emeklilik şartları

Yeni Malulen Emeklilik Şartları

 

Resmi Gazete‘de geçtiğimiz günlerde yayımlanan torba yasanın içerdiği yeni yönetmelikle malulen emekliliğin şartlarında da değişikliğe gidildi. Malülen emekliliğin yeni detayları belli oldu. Malülen emeklilik kapsamına 21 çeşit hastalık alındı. Malülen emekliye ayrılacaklara 971 lira maaş ödenecek…

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) malulen emekliliğin kapsamını genişletti. Yeni düzenlemeyle 4 bin 250 kişi emekli olmaya hak kazanacak. 1 Eylül’den itibaren yürürlüğe girecek olan düzenleme ile malulen emekli sayısı 114 bin 624’ten 119 bine çıkacak. Malulen emeklinin aylık maaşı 971 lira olacak. SGK’nın kapsamını genişlettiği malulen emeklilik listesine kanser, organ nakli, diyabet ve çalışmaya engel teşkil edebilecek genetik hastalıklar gibi 21 çeşit rahatsızlık bulunuyor. Eski yönetmeliğe göre malullük başvurusu yapıp reddedilenler tekrar başvuru yaparak yeni şartlardan yararlanabilecekler. Yeni düzenleme, 1 Eylül’den itibaren yürürlüğe girecek. Bu şartlarda emekli olabilmek için sağlık raporuyla ‘çalışma gücünün’ veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte ‘kazanma gücünün’ en az yüzde 60’ını veya tamamını kaybettiğinin onaylanması gerekiyor. En az 10 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak bin 800 gün sigorta primi ödenmiş olma şartı da bulunuyor.

Şartlar Değişti 

Malülen emeklilik kapsamında değişiklikler arasında bakıma muhtaç kişilerin emekliliği de bulunuyor. Başkasının sürekli bakımına muhtaç derecede malul olan sigortalılar için sigortalılık süresi aranmaksızın bin 800 gün sigorta primi bildirilmiş olması gerekiyor. Kemik iliği nakli hariç tüm organ nakilli hastalar her koşulda maluliyete hak kazanıyor. Böbrek nakli sonrası uygulanan kontrol muayeneleri de kaldırıldı. Tüm kanser hastaları tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak malullük kapsamına alındı.


Bir önceki yazımız olan Engelli sağlık kurulu raporu hangi hastanelerden alınır? başlıklı makalemizde Engelli sağlık kurulu raporu, Engelli sağlık kurulu raporu nerde kullanılır ve Engelli sağlık kurulu raporu nereden alınır hakkında bilgiler verilmektedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*