ÖMSS yerleştirmelerinde kadroların üçte biri boş kalacağı biliniyor muydu?

ÖMSS yerleştirmelerinde kadroların üçte biri boş kalacağı biliniyor muydu?

ÖSYM‘den alınan bilgilere göre atama yapılması için ilana çıkılan 6 bin 758 kadronun 2 bin 492’ine atama yapılmamıştır. Yani kadroların üçte biri boş kalmıştır. Boş kalan kadrolar arasında Diyanet İşleri Başkanlığının 1.821, Sağlık Bakanlığının ise 405 kadrosu bulunuyor. O zaman sormak gerekir, devlet yeterli imam hatip veya ilahiyat mezununun ÖMSS’ye girmediğini bilmesine rağmen, neden ilana çıkmıştır? Bakan Faruk Çelik ve Bakan Fatma Şahin konuyla yeterince ilgilenmedi mi?

ÖMSS tercih işlemleri devam ediyor. Ancak kılavuzda hata yapıldığına dair uyarı üzerine 3 gün sonra giderilebilmişti. Ancak, ÖMSS’de daha büyük hatalarda yapıldı.

ÖMSS’de, kadroların üçte biri boş kalmıştır.

KPSS’de yaşanan bir sorun, kadroların boş kalmasında etkili olduğu görülmektedir. Kurumların istediği bölüm mezuniyetinden sınava giren aday var mı, yok mu dikkate alınmıştır. Örneğin bu ÖMSS sonuçlarına göre sınava giren İmam Hatip Lisesi, İlahiyat önlisans veya ilahiyat mezunu aday var mıdır, yok mudur yeterince incelenmemiştir. Eğer incelenmiş olsaydı, lisans düzeyinden ilana çıkılan 450 imam hatip kadrosunun 447’si, 499 kur’an Kursu öğreticisi kadrosunun 497’si boş kalmazdı.

ÖSYM verileri henüz açıklamadığı için bu sayılar net değil. Ama sonuçlardan anlaşıldığı üzere bu işi organize eden kurumlar bu detayları göremeden işlem yapmıştır?

Sonuçlara baktığımızda işlemler sırasında Diyanet İşleri Başkanlığı pekala GİH sınıfından memur almaya yönlendirilebilirdi. Diyanet bunu yapmak yerine, yüzde 3’ü zorunluluğunu Din Hizmetleri Sınıfındaki kadrolar ile doldurmaya çalışmıştır. Kanunda yer alan yüzde 3 sorumluluk şartı yerine gelsin diye yapılan bu uygulama, sadece göz boyamaktadır. Bürokratların öncülük ettiği gözboyama işlemine ise Bakanlar eşlik etmiştir.

Başka önemli hususla da var. Daha tercihler devam ederken 15 olan tercih sayısının 30’a çıkarılması istenmişti. KPSS’de dahi olan bu uygulama, engelli adaylardan esirgenmiştir. Bu nedenle de bazı memur unvanlı kadrolar boş kalmıştır.

Sonuçta Başbakan Erdoğan‘ın katıldığı bir toplantıda, “kadroların üçte biri boş kalacak şekilde, organizasyon yapılmıştır. Bu konuda ilgili Bakanların bir özeleştiri yapması gerekmektedir.” Dedi.

Açıklanan ÖMSS sonuçları birçok kurumu sıkıntıya sokacaktır. Çünkü yerleştirmeler yapılırken özür durumu dikkate alınmamıştır. Oysaki sınavda öncelikle bunun dikkate alınması gerekirdi. ÖMSS sonuçları ile duyma özürlünün santral memuru, görme özürlünün hizmetli olmasını engellemek için tedbir alınmamıştır.

Tüm bu tespitler, yetki verilen Bakanların konuyu yeterince sahiplenmediğini ve ilgilenmediğini göstermektedir. Bu nedenle, Başbakan Erdoğan’ın neden bile bile boş kalınacağı bilinerek ilana çıkıldığını Sayın Faruk Çelik’e ve Sayın Fatma Şahin’e sorması gerekmektedir.


Bir önceki yazımız olan 9 Ağustos'ta ÖMSS ve Kura Yerleştirmeleri Açıklanıyor başlıklı makalemizde ÖMSS, ömss kura çekimi ve ÖSYM hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. halil avni ertugrul dedi ki:

    %40 kulaktan özürlüyüm orta ögretim mezunuyum evli 2 cocuk babasıyım konya akşehirde ilamet ediyorum işsizim eleman ihtiyacı olan kişiler şimdiden tşk

  2. esra dedi ki:

    ben esra 24 yaşındayım 6 senedir ms hastasıyım 2 yıllık kırıkkale meslek yüksek okulu bilgisayar programcılığı mezunuyum ve o alanda işe ihtiyacım var şimdiden teşekkür ederim

BİR YORUM YAZ