SHÇEK Evde Bakım Aylığı Hangi Şartlarda Verilir?

SHÇEK Evde Bakım Aylığı Hangi Şartlarda Verilir?

SHÇEK Evde Bakım Aylığı Hangi Şartlarda Verilir?Evde bakım maaşında, % 40 engel şartı kalkıyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı %40 engelli olduğuna dair raporu bulunan ve diğer şartları taşıyan kişilere evde bakım ücreti ödüyor. . Evde Bakım ücreti ya da aylığı tamamen “Ağır Özürlü” sınıfına giren özürlü vatandaşımıza bakmayı kabul etmiş akrabası veya vasisi olan bakıcıya verilen bir aylıktır. Bu aylığı alabilmek için aile bireylerinin gelirleri toplamı, birey sayısına bölündüğünde kişi başına düşen gelir bir aylık net asgari ücretin 2/3’ünden az olmalıdır. Ayrıca engelli kişinin başkasının yardımı olmadan ihtiyaçlarını karşılayamamasına dikkat edilir. Bundan böyle evde bakımı yaygınlaştırmak ve sosyal devlet ilkesinin gereği olma üzere bazı kolaylıklar getiriliyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü‘nün ortak çalışmasıyla engellilerin rapor çilesi bitecek. Engellilere evde bakım maaşı, hizmeti ve kurum bakımı için şart olan o “yüzde 40” oranında engelli olduğunun heyet raporuyla ispatlanması gerekmeyecek. Devlet, kişinin engeline ilaveten sosyal yaşam şartlarını da dikkate alacak. Yani insanların sadece vücutsal fonksiyonlarına göre değil, imkanlarına da göre bir raporlama sistemi getirilecek. Mevcut uygulamaya göre, yüzde 40 oranının altında engelli raporu olan vatandaşlar, evde bakım maaşı alamıyor. Yeni sistemde ise yüzde 40 oranının altında engeli olanlara da bu haklardan yararlanma yolu açılacak. Engelliler, sosyal ve ekonomik şartlarına göre de raporlandırılacak. Örneğin, yüzde 35 engelli olan bir kişi, çalışamaması, eğitim gören çocuklarının olması, yoksulluk sınırı gibi etkenler değerlendirilerek evde bakım maaşı alabilecek.

Evde Bakım

Engelli ve yaşlıların merkezler yerine evde, ailesinin yanında bakımının sağlanması özendirilecek. Bu amaçla evde bakım hizmetleri yaygınlaştırılacak. Hizmeti, sayıları arttırılan profesyonel ekipler sürdürecek. Ailelere kendi yakınına bakması için maddi, sosyal ve psikolojik destek sistemi genişletilecek. Uygulama kurumlardaki engelli ve yaşlılardan gelen taleplerle oluşturuldu.

Özel Merkeze Sınır

Bakanlık özel rehabilitasyon merkezlerine de düzenlemeler yapacak. Yeni merkez açılması sınırlandıracak. Mevcut merkezlerin şartları iyileştirilecek.

Aile Bakanlığı verilerine göre, yaklaşık 400 bin engelli ve yaşlı evde bakım hizmetlerinden faydalanıyor. Yaklaşık 9 bin yaşlı huzurevlerinde, 14 bini de rehabilitasyon merkezlerinde kalıyor.

İllerde SHÇEK İl Müdürlüğü’ne, ilçelerde Kaymakamlığa, köylerde muhtarlıklara istenilen belgeleri tamamlayarak başvuru yapılması gerekmektedir.


Bir önceki yazımız olan Emniyet’ten, özürlü ve malul personel için 2 düzenleme başlıklı makalemizde Emniyet Genel Müdürlüğü, malül polisler ve Polis hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. karabey05 dedi ki:

    2009 yılında evde bakım ücreti için aldığım rapor % 60 ağır özürlüydü. Raporumda 5yıl ve daha fazla yaıyordu. Ve evde bakım parası almaya başladım. Ancak sos.hiz lerden aradılar raporumun güncellenmesi istendi. Hastaneye gittim. raporum % 80 olmasına rağmen AĞIR ÖZÜRLÜ bölümü hayır yazıyordu. İl sağlık müdürlügüne itiraz ettim başka bir hastaneden rapor almam için sevk yapılı oradada % 78 VE AĞIR ÖZÜRLÜ hayır yazıyordu. aldığım paranın durdurulacağı söylendi. Sayın arkadaşlar bu konuda bilgisi olan arkadaşlar lütfen beni aydınlatabilirmisiniz ? Ne yapmam gerekli nasıl bir yola başvurmalıyım. Mahkeme yolu açık diyorlar Lütfen konuya vakıf arkadaşlartın bana bilgi vermesini önemle rica ediyorum hepinize selam ve saygılar..

BİR YORUM YAZ