100 Bin Hemşire Açığı Bulunuyor

100 Bin Hemşire Açığı Bulunuyor

Sağlık sektöründe yıllardır ilk sırada hemşireler olmak üzere nitelikli eleman açığı bulunuyor. Daha önce de bu konuda bir haberi sizinle paylaşmıştık. “Sağlık Sektörüne 4500 kişi alınacak” başlıklı habere buradan ulaşabilirsiniz.
Erkan Eğitim Kurumları, Türkiye’deki yaklaşık 100 bin hemşire açığını dikkate alarak Acil Tıp Teknisyenliği ile Anestezi ve Reaminasyon bölümlerine, hemşirelik bölümünü de ekledi.

Özel Anadolu Sağlık Meslek Lisesi‘nin Acil Tıp Teknisyenliği ile Anestezi ve Reaminasyon bölümlerine, Türkiye’deki hemşire açığı göz önünde bulundurularak hemşirelik bölümünü eklendi.

Erkan Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Hatipoğlu, “İş garantisi olan, 4 yılda meslek sahibi yapan, kısa yoldan hayata hazırlayan bir okul olacağız. Bunun yanı sıra ülkemizin sağlık hizmetlerindeki önemli bir ihtiyacını da karşılamış olmanın ayrıca gururunu yaşıyoruz” dedi.

Serdar Hatipoğlu, bu okulu bitirenler 2 yıllık Meslek Yüksek Okulu’na sınavsız geçiş yapabiliyorlar. Tıp Fakültesi’ni kazandıklarında ise ek puan alıyorlar. Daha sonra 4 yıllığa da geçiş hakkı elde ediyorlar. “Ancak, hemşirelik bölümü devletin geçici olarak onay verdiği bir bölüm. Şu anda 100 binin üzerinde hemşire açığı var. Bu şimdilik Lise için geçici bir durum. Bunu da belirtmek istiyorum” diye konuştu.

Hatipoğlu, Sağlık Meslek Lisesi‘nin 2012 -2013 Eğitim ve Öğretim yılı kayıtları devam ederken, üçüncü branşı olan hemşireliğe de bu yıl öğrenci alacaklarını, bunun için yaptırdıkları 16 derslikli ek binanın tamamlanmak üzere olduğunu belirtti. Hemşirelik bölümüne toplam 200 öğrenci alınacak. Bu üç bölümündeki toplam kapasitelerinin ise 600 öğrenci olacağını vurguladı.

Özel Erkan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Acil Tıp Teknisyenliği – Anestezi ve Reanimasyon bölümleri 9. sınıf kayıt talepleri devam ediyor. 10. Sınıf nakil kayıt görüşmeleri de sürüyor. Hatipoğlu, “İlerici düşüncesi ile hareket eden Özel Erkan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi‘nin yetiştirdiği öğrencilerin mesleki becerilerini geliştirmek ve okul sonrası iş yaşamlarına fayda sağlayabilmek için Acıbadem Adana Hastanesi ile protokol anlaşması yapma yolunda girişimlerimiz de başladı” dedi.

Hemşireliğe ve bu mesleğin kutsallığına sahip çıkacak, kendine güvenen, başarıya odaklı, gençleri sınırlı kontenjan sayısıyla okullarının çatısı altında toplamayı hedeflediklerini vurguladı. Okulun tüm eğitim öğretim kadrosunun oluşturulduğunu, araç gereçlerinin hazır olduğunu belirterek, “Üniversiteden akademisyenlerle çalışıyoruz. Araç gereç anlamında her şeyi tam olan örnek bir okul olacak. Burada çocukları sadece sağlıkçı olarak yetiştirmeyeceğiz, hayata hazırlayacağız” dedi.


Bir önceki yazımız olan Sağlık Bakanlığı’ndan radyoloji çalışanlarını sevindiren haber başlıklı makalemizde `sağlık bakanlığı, Dozimetre ve Dozimetre nedir hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ