Avuç İçi Damar İzi Nerede Alınır?

Avuç İçi Damar İzi Nerede Alınır?

dikkat-avuc-izi-tanimlamak-son-5-gun-11 Aralıktan itibaren uygulanmaya başlayacak olan ‘avuç içi damar izi’ alınması için vatandaşların az bir zamanı kaldı. Özel sağlık kuruluşları ve üniversitelerde uygulanmaya başlanacak olan ‘avuç içi damar izi’ ile tanımlama sistemi ile suistimallerin önlenmesi planlanıyor. SGK ile anlaşması olan yaklaşık 1700 özel hastane ve klinikte ‘avuç içi damar izi’ uygulaması 1 Aralık itibariyle başlayacak.

Özel sağlık kurumuna ilk başvuru yapacak hastanın ‘avuç içi damar izi’ tanımlamasını yapması gerekecek. ‘Biyometrik kimlik de denilen “avuç içi damar izi” sistemini kuran hastanelerde, hastanın sağ veya sol eline ait avuç içi damar izi verisi alınacak. Bu iz hastanın bundan sonraki hastaneye gelişlerinde kimlik yerine geçecek. Hasta kimliğini unutsa bile bu veri ile işlemlerini yaptırabilecek.

Hastane, ‘parmak damar izi’ firmalarından biri ile anlaşarak, orada hastanın, sağ veya sol eline ait işaret veya orta parmağın damar izi verisini sistemlerinde muhafaza edecek.

5 Kere Damar İzi Verilecek 

SGK, bu uygulamaya geçişte bir avuç içi damar izi firması ve dört parmak damar izi firması olmak üzere toplam 5 firmaya yetki verdi. Bu nedenle vatandaşlar iki yöntem için gittikleri hastanenin sistemine göre 5 kere damar izi kaydı yaptırmak zorunda kalacak.

‘Rıza Formu’ İmzalanacak 

Belirtilen sağlık kuruluşlarına giden vatandaş, sağlık hizmeti alabilmek için ‘biyometrik kimlik bilgisini kendi rızası ile verdiğine dair’ bir form imzalayacak.

Kimlerin Damar İzi Alınmayacak?

Biyometrik kimlik ya da “Avuç İçi Damar İzi” uygulamasından bazı vatandaşlar muaf tutulacak. Aşağıda belirtilen vatandaşlar avuç içi tanımlama uygulaması yaptırmak zorunda değiller.


Bir önceki yazımız olan Kanal D “Doktorum Programı” Başvuru formu başlıklı makalemizde Ceyda Düvenci doktorum soru sorma, doktorum başvuru ve Doktorum iletişim hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ