Binlerce Hemşire aranıyor.

Binlerce Hemşire aranıyor.

Yeni İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanununa göre işyerleri ve apartmanlarda görevlendirilmek üzere hemşire ve İş Güvenliği Uzmanı çalıştırma zorunluluğu bulunuyor. Şükrü Kızılot’un haberine göre uygulama kademeli olarak 30 Aralıktan itibaren devreye girecek. Bu zorunluluğa uymayanlara 12.500 TL ceza uygulanacak. Bu uygulama sadece ticari işyerlerini değil, kapıcı çalıştıran apartmanları da ilgilendiriyor. Bu zorunluluğa uymayan işyerlerine her ay 12.500 TL olmak üzere yılda 150 bin TL ceza uygulanacak. Dolayısı ile binlerce hemşire ihtiyacı doğdu. Ancak ülkemizde sadece 147 belge sahibi işyeri hemşiresi bulunuyor.
İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu 30 Haziran 2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı. Kanunun bazı maddeleri aynı gün yürürlüğe girdi. Bazıları 6 ay içerisinde, bazıları da bir yıl ve iki yıl içerisinde uygulanacak. İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanununa göre iş sağlığı ve iş güvenliği için ayakkabıcı, mobilyacı, pideci, lokanta, çiçekçi, tamirci, oyuncakçı, inşaatçı, manifaturacı gibi aklınıza gelen tüm işyerlerinin
– İşyeri hekimi
– İşyeri hemşiresi
– İş Güvenliği Uzmanı
isdihdam etmesi gerekmektedir.
İşyerinin özelliğine göre bu personele ayda bin ile beş bin TL arasında maaş vermek durumundadır. Bu personel anlaşma yoluyla dışarıdan da hizmet verebilir.
Mevcut verilere göre ülkemizde 3.000.000 apartman bulunuyor. Ancak sadece 147 belge sahibi işyeri hemşiresi bulunuyor. İşyerinde çalıştırılacak hemşirelerin hemşirelik kanununa göre, hemşirelik yapmaya yetkili, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumlarınca yetkili kurumlardan alınan eğitimler sonucu “işyeri hemşireliği” belge sahibi olan hemşire- sağlık memuru olması gerekiyor.
İşyeri hekimleri işyerinin tehlike sınıfına göre çalışan başına ayda 9-18 dakika görev yapacak. Ancak reçete yazmak, muayene gibi poliklinik hizmeti vermeyecek.

Apartmanlar da hemşire çalıştıracak

Yeni İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanununa göre apartmanlara hemşirenin dışında, hekim ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu geliyor. Kapıcı çalıştıran apartmanlarla işçi statüsünde yönetici çalıştıran apartmanlara gelen yükümlülüğe göre;
İş Güvenliği Uzmanı ile İşyeri Hekimi ya da bu hizmeti ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden almaları gerekiyor. Yönetmelikle belirlenecek hükümlere göre apartman az tehlikeli ise 30 Haziran 2014’ten itibaren, tehlikeli ya da çok tehlikeli belirlenen

Aylık ceza 12 bin 500 TL

Bu yaptırımlara uymayan apartmanlara, kat maliklerine görevlendirilmeyen hekim, uzman için her ay 12 bin 500 TL ceza uygulanacak. Yani her ay işyeri hekimi için 5 bin, iş güvenliği uzmanı için 5 bin, işyeri hemşiresi için 2 bin 500 TL “idari para cezası” kesilecek.


Bir önceki yazımız olan Kamu Hastane Birliklerine Geçiş Rehberi başlıklı makalemizde `sağlık bakanlığı, Devlet hastaneleri ve Kamu Hastane Birliklerine Geçiş Rehberi hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. FATMA dedi ki:

    İŞ YERİ HEMŞİRELİK SERTİFİKASI ALMAK İSTİYORUM.MADEM İHTİYAÇ VARDA NEZAMAN AÇACAKLAR
    BU KURSU.

BİR YORUM YAZ