Bir imza ile maaşlarını üçe katlandı!

Bir imza ile maaşlarını üçe katlandı!

663 Sayılı Kanun Hükmünde Karanamenin yürürlüğe girmesiyle ile Bakanlık Yöneticileri maaşlarını üçe katlamış oldu.  Saglikcilar.net’in haberine göre 40’a yakın Bakanlık yöneticisi yüksek maaş almak için Kamu Hastane Birliklerinde hülle yaparak sözleşme imzaladıktan sonra eski görevlerine döndüler.

Sağlık Bakanlığı’nda üst düzeyde görev yapan yöneticiler, Kamu Hastane Birliklerinde Genel Sekreter, Başkan ve Hastane Yöneticisi olarak sözleşme imzalayarak maaşlarını en az üç katladılar. Bir imza ile 5 bin TL civarındaki maaşlarını 12-17 bin TL’ye çıkardılar. 

Bilindiği üzere 2 Kasım 2012 tarihinde yayımlanan 663 sayılı KHK gereği, Hastaneler Kamu Hastaneler Birliklerine bağlanarak 87 adet Hastane Birliği Kurulmuştu. Hastane Birliklerine atanan Genel Sekreter, Başkan ve Hastane yöneticileri sözleşme imzaladılar. Sözleşme imzalayan yöneticiler, görev ve eğitimleri dikkate alınarak 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasına göre belirlenen tavan ücretine göre maaş alacaklar. Buna göre Bir Genel Sekreterin Maaşı eğitim durumuna göre 12 bin ile 17 bin TL arası değişmekte.

Sağlık Bakanlığı devlet hastanelerine CEO atadı!

Sağlık Bakanlığı’nın daha önce Kanun Hükmünde Kararname ile değiştirilen Sağlık Bakanlığı Teşkilat Yasası’na göre Kamu Hastane Birlikleri (KHB) uygulamasını başlattı. Buna göre 900’e yakın devlet hastanesi her ilde kurulan KHB’ye bağlandı. Sağlık Bakanlığı devlet hastanelerinin yönetimi için 87 genel sekreter atadı. Yeni uygulamayla birlikte artık başhekimler sadece tıbbi hizmetlerden sorumlu olacak. Bunun dışındaki sorumluluklar sa CEO olarak nitelendirilen sözleşmeli genel sekreterlere devredilecek. Genel sekreterlerin başarı kıstası verilen sağlık hizmetinin niteliği değil hastanenin kar etmesi olacak.

Kamu Hastane Birliklerinde Görevlendirilen Personelin Yeni Maaşları

Genel Sekreter   10000

Başkanlar            5655

Uzmanlar            3895

Müdürler             4000

Müdür Yrd           2822

Büro Görevlileri   1795


Bir önceki yazımız olan İşyeri hemşiresinin masrafları SGK’dan başlıklı makalemizde iş güvenliği, İş güvenliği uzmanı ve iş sağlığı uzmanı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ