Diyaliz resertifikasyon sınavı Ocak ayında yapılacak

Diyaliz resertifikasyon sınavı Ocak ayında yapılacak

Hemodiyaliz ve periton diyalizinde sertifika sahibi yetkili sağlık çalışanlarının ve yönetmelikte belirtilen sorumlu uzman, sorumlu tabip ve diyaliz hemşirelerinin böbrek hastalıkları ve diyaliz tedavileri ile ilgili eğitimlerinin sürekli yenilenmesini ve bilgi düzeylerinin yeterliliğinin değerlendirilmesini sağlamak amacıyla sınav yapılarak sertifika verilir. Sağlık Bakanlığı tarafından, diyaliz sertifikası sone eren personelin resertifikasyonu için belli zaman aralığında sınav yapar. Bakanlık yönetmelikte düzenleme yaparak sertifika geçerlilik süresini yedi yıldan beş yıla indirmiştir. 18.06.2010 tarih ve 27615 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanarak Yürürlüğe giren Diyaliz Merkezleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 39’ncu Maddesinin birinci fıkrasının ilk cümlesi “ Diyaliz Sertifikalarının geçerlilik süresi düzenlenme tarihinden itibaren yedi yıldır” hükmü;

10.10.2012 tarih ve 28437 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Diyaliz Merkezleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin Madde 9’a göre “Diyaliz sertifikalarının geçerlilik süresi düzenleme tarihinden itibaren; uzman tabipler için üç yıl, tabip ve tabip dışı personel için beş yıldır” olarak değiştirilmiştir.

Yönetmelikte yapılan düzenleme ile diyaliz sertifikalarının geçerlilik süresi uzman tabipler için 3 yıl, diğer sağlık personeli için ise 5 yıl olarak belirlenmiştir. Bakanlık illere gönderilen yazıda, Ocak ayında sınav yapılması planladığı belirtilmiştir.


Bir önceki yazımız olan SGK, Atama ve Yer Değiştirme yönetmeliği değişikliği yaptı başlıklı makalemizde Atama ve Yer Değiştirme yönetmeliği değişikliği, resmi gazete ve SGK hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ