Herkese Aile Diş Hekimi Uygulaması başlıyor!

Herkese Aile Diş Hekimi Uygulaması başlıyor!

aile-dis-hekimligiAile hekiminden sonra sıra Aile Diş Hekiminde! Yeni uygulamayla her ailenin bir diş hekimi olacak. Aile diş hekimleri aile fertlerini her ay düzenli muayene edecek.

Sağlık Bakanlığı Türkiye’de özellikle çocuklarda görülen ciddi diş sağlığı problemleri nedeniyle harekete geçti. Bakanlık diş sağlığının erken tespiti ve korunması için her ailenin bir diş hekimi olacağını açıkladı. Aile Diş Hekimleri aileleri her ay düzenli olarak muayeneye çağıracak .

Türkiye’de diş sağlığı ile ilgili veriler durumun vehametini ortaya koyuyor. Araştırmalara göre 7-14 yaş grubundaki çocukların yüzde 24,5’inde ağız ve diş sağlığı ile ilgili çeşitli sorunlar görülüyor. Bu oran yetişkinlerde yüzde 8,7 olarak tespit edildi. Yapılan araştırmalarda her 100 çocuktan 84’ünün en az 1 dişinin çürük olduğu görülüyor.

Ayda Bir Muayene 

Sağlık Bakanlığı, bu kapsamda ‘Koruyucu Diş Hekimliği İzlem Planı’nı hayata geçirecek. Planda hamilelikten itibaren bebeklerin anne karnından ergenlik dönemine kadar ağız ve diş sağlığı takip edilecek. Toplumda ağız ve diş sağlığı bilincinin oluşturmak için çalışmalar yürütülecek. Bu nedenle sadece bebekler değil aile bireyleri de düzenli takip edilecek. Aile diş hekimlerine bağlı olan aileler her ay düzenli olarak muayeneye çağrılacak.

Ağız sağlığı eğitimleri okul öncesi eğitim kurumları ve ilköğretim okullarında başlayacak. İlköğretim okullarında koruyucu flor uygulaması yapılarak diş çürüklerinde azalma sağlanacak. Toplumda diş hekimi kontrolleri ve koruyucu diş hekimliği uygulamalarının yaygınlaşması sağlanacak. Kamu spotlarıyla insanlara diş sağlığının önemi anlatılacak.

Doğmadan diş sağlığı planı yapılacak

Sağlık Bakanlığı, diş çürüklerinin çocukluk döneminden itibaren başlaması nedeniyle plan kapsamında doğum koçları ve doğum doktorları görevlendirilecek. Doktorlar bebeklerin dişlerini kontrol ederken, ağız ve diş sağlığını da raporlayacak. Bebeğin dişleri sağlıklı değilse anneye kalsiyum ve protein açısından zengin gıdaları yemesi önerilecek. Bu uygulamanın en kısa sürede tamamlanıp hayata geçirilmesini heyecanla bekliyoruz.


Bir önceki yazımız olan Kanal D “Doktorum Programı” Başvuru formu başlıklı makalemizde Ceyda Düvenci doktorum soru sorma, doktorum başvuru ve Doktorum iletişim hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ