Hükümetten Çalışanlara 5 Müjdeli Haber!

Hükümetten Çalışanlara 5 Müjdeli Haber!

Kadrolu devlet memuru sayısıHükümetten çalışanları mutlu edecek düzenleme!

Hükümet kamuda, belediyede, taşeronda çalışanlara 5 müjde verdi. Çalışanların mutlu edecek yeni düzenlemelerle ilgili çalışma tamamlandı. Hükümetin 2013 planları çerçevesinde gündeminde olduğunu açıkladığı konular ile ilgili çalışmaları tamamlandı. Çalışanlara 5 müjde veren hükümet yeni düzenlemenin satırbaşlarını açıkladı.

Hazırlanan tasarı ile getirilen düzenlemeler arasında ilk sırayı yılbaşından beri dile getirilen sözleşmelilerin kadroya alınması alıyor. İkinci olarak memurlara bir derece ve disiplin affı getiriliyor. Yeni düzenlemeyle uzman olma süresi kısalacak. Yeni tasarı taşeron firmaların çalışanların haklarını da gözetiyor.

 • Tüm Sözleşmeliler Kadroya

Hali hazırda görevi tüm sözleşmeliler kadroya geçirilecek. Bu kararla Başbakanlık ve TRT gibi teşkilat kanununa dayalı sözleşmeli çalıştıran kurumlarda sözleşmeliler kadroya alınacak. Sözleşmeli personel uygulaması kaldırılıyor. Belediyelerde görev yapan tüm sözleşmeliler de kadroya geçirilecek. Ayrıca belediyelerde çalışan geçici işçilerin de kadroya geçirilmesi gündemde. KİT’lerde çalışan üniversite mezunu işçilerden isteyenler memur kadrosuna geçebilecek. Özelleştirme mağduru olarak bilinen 4/C’liler de kadroya geçirilecek.

 • Memurlara Bir Derece Veriliyor

Yeni düzenlemeyle memurlara bir derece veriliyor. Derece alabilmesi için memurun 15 Ocak 2005’ten sonra göreve başlaması şartı aranıyor. En son 15 Ocak 2005 tarihinde görevde bulunan memurlara bir derece verilmişti. 15 Ocak 2005’ten sonra göreve başlayan memurlar ile bu tarihten önce görevde bulunan memurlar arasında ortaya çıkan derece haksızlığı gideriliyor. Getirilen düzenleme ile Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan memurların göreve başlangıç derece ve kademelerine birer derece ilave edilecek. Görevde bulunup da bir derece ilavesi almayan memurlara bir derece verilmesi yıllardır büyüyen sorunu çözüme kavuşturacak.

 • Disiplin Cezaları Affediliyor

Yeni getirilecek düzenleme ile memurlara disiplin affı geliyor. 14 Şubat 2005 tarihinden itibaren işlenmiş fiillerden dolayı verilen disiplin cezaları affedilecek.

 • İki Yılda Uzmanlık

Halen, Hazine, planlama ve Başbakanlık gibi kurumlara, uzman yardımcısı olarak atandıktan sonra 3 yıl sonunda hazırladığı tezlerde başarılan olanlar, yeterlik sınavına girerek uzman kadrolarına atanabiliyor. Bu süre yeni düzenlemeyle 2 yıla indiriliyor.

 • Taşeron İşçilere Tazminat Ve Yıllık İzin

Yeni düzenleme mağdur olan taşeron işçilerini de güldürecek. Taşeron firmalarda çalışan işçiler kıdem haklarına kavuşacak. Kamu kurum ve kuruluşlarında alt işverenlerin yanında çalışan işçilerin kıdem tazminatları, kamu kurum ve kuruşlarında geçen hizmet süresi esas alınarak, son çalıştığı kurum ve kuruluş tarafından ödenecek. Aynı işyerinde çalışmasına rağmen alt işvereni değişen taşeron işçileri bir yılını doldurmaları halinde yıllık izin hakkı elde edecek.


Bir önceki yazımız olan Emniyet, yeniden bekçi alımına başlayacak! başlıklı makalemizde bekçi alımı, bekçi olma şartları ve bekçi sınavı ne zaman hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. mehmet-güneş67@hotmail.com dedi ki:

  yuzde 41 raporum var sag kalcam calışmıyor işkurdediler kayıt dedıler işdedıler nerede iş var oturdukları yerden işbaşvuru kagıt git işe bız ozurluyuz bıze saglam olması gerekıyor bılmıyonuzmu bızım sakat oldugumuzu bıze yaramazsınız işkura gel senı şuraya gıt oraya gıdıyom bıze genc olcacak depoya yuklemede calışacak depoyu bende yaparım senın bacagın sakat alkagıdını gotur nıcın araştırma yok ceza yok işin gucun yoksa gez akşam oldu gel hanım sorar işbuldunmu cagıracaklar yemeklık yok bendede para yok neyapcaz ozulü olduk yaşamak zor halım neolcak bıze kım sahıp cıkacak allah rızası ıcın saygılarımla

 2. niyazi taş dedi ki:

  öncelikle selamün aleyküm sayın bakanım ben iki yıldır okulda işkur tamizlik görevlisi olarak çalışıyorum tyçp adı altında ilk üçaylık girmiştik daha sonra sekiz aya uzatıldı ve ve biz ayrıldıgımızda iki yıldasekizay çalışabiliyorduk ama sonra yönetmelik degiştirildi ve bu ikiylı üç aya indirildi ve bizide müdürümüz memenuniyet yazısı yazarak geri çagırdı ve şimdi dokuz aylık çalışıyoruz ikibuçuk ayımız kaldı ama ben endişe duyuyorum kırbir yaşına gelmişim bana kimse iş vermiyor yaşlısın diye ama benim oniki ay çalışmak zorundayım benim üç tane çocugum var birde eşim kendimle beraber beş nüfusa bakmakla mükellefim bunların nafakasın kazanmak zorundayım ben kadro istemiyorum sözleşme verin yeter yani ben oniki aylık iş istiyorum oniki ay çalışmak zorundayım üç ay boşluk verildimi benim ekonomik durumum bozuluyor ve daha sonra çagrılıp çagrılmıyacagımızda belli diyil bir garantisi yok ne olur bize bir hak tanıyın allah rızası için sayın bakanım geregin bilgilerinize arz ederim

BİR YORUM YAZ