İşyeri hemşiresinin masrafları SGK’dan

İşyeri hemşiresinin masrafları SGK’dan

İşyerinde çalışanlar ek olarak üç kişinin daha isdihdam edilecek olması işverenlerde paniğe neden oldu. Bu elemanları “nerede oturtacağım, bir ay boyunca ne iş vereceğim, ayrıca bu personelin maaşlarını nasıl vereceğim? Diye düşünenlere SGK’dan iyi bir haber var.
– Bu üç personeli işe alıp çalıştırmanı gerekmiyor.
– Dışarıdan “İş sağlığı ve güvenliği hizmet birimleri”nden destek alınarak iş sağlığı ve güvenliği sağlanabilir.
Bu durumda bu üç kişinin maliyeti minimum oranında olacaktır. Bu üç kişi için hiç para ödemeyebilirsiniz.
İşyerinde çalışanlarının sayısı 10’dan az olan, çok tehlikeli ve tehlikeli işyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği masraflarının Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından, az tehlikeli işyerlerinde Bakanlar Kurulu kararı ile SGK tarafından karşılanacak. Küçük, orta ölçekli işletmelerle, apartman yönetimleri bu konuda rahat bir nefes alabilir.

Uygulama ne zaman başlıyor?
İş Sağlığı ve İş Güvenliği yasasının yayımlandığı tarih olan 30 Haziran 2012’den itibaren farklı tarihlerde üçlü bir ayırıma göre uygulanmaya başlayacak.
1- Çalışan sayısı 50 ve üzerinde olan işyerlerinde 30 Aralık 2012 tarihinden itibaren
2- Çalışan sayısı 50 ve altında olan “tehlikeli ve çok tehlikeli” sınıftaki işyerlerinde bir yıl sonra yani 30 Haziran 2013 tarihinden itibaren
3- Kamu kurumları ve çalışan sayısı 50 ve altında olan az tehlikeli işyerlerinde iki yıl sonra yani 30 Haziran 2014 tarihinden sonra başlayacak.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından tehlike sınıflarını belirleyen bir tebliğ yayınlayacak. Tebliğe göre tehlike sınıfları belirlenecek. Önümüzdeki haftalarda işyerlerinin tehlike sınıfları bakanlık tarafından yetkilendirilen kişiler tarafından belirlenecek. Ancak tam süreli işyeri hekimi bulundurulan işyerlerinde 6. maddeye göre yardımcı sağlık personeli bulundurulması zorunluluğu bulunmuyor.


Bir önceki yazımız olan Binlerce Hemşire aranıyor. başlıklı makalemizde Hemşire aranıyor, İş güvenliği uzmanı ve İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ