Sağlık Bakanlığı’ndan radyoloji çalışanlarını sevindiren haber

Sağlık Bakanlığı’ndan radyoloji çalışanlarını sevindiren haber

Hastanelerde Radyoloji çalışanlarının ortak sorunlarından birisi de radyasyona maruz kalmaları nedeni ile yaşanması olası hastalıklardır. Radyoloji çalışanlarının çalışma koşulları ve özlük haklarına iyileştirmeler yapılması nedeniyle dernekler oluştururlar. Radyasyona muhatap olan sağlık çalışanlarının diğer sağlık personelinden farklı hakları da bulunuyor. Ancak bu hakları yeterli bulmayan Sağlık Bakanlığı yeni bir iyileştirme getiriyor. Bu kararla her hastanede ‘Radyasyon Güvenliği Komitesi’ kurulacak. Personelin maruz kaldığı radyasyon miktarını ölçmek için de ‘dozimetre’ dağıtılacak.

Dozimetre ile yapılan ölçümler sonucu doz limitlerinin aşılması durumunda personele izin verilecek.

Dozimetreler sadece radyasyonla ilgili birimlerde çalışanlara değil, belirlenen doz limitini aşması muhtemel diğer personele de dağıtılacak. Sağlık Bakanlığı’nın bu uygulaması bakalım Radyoloji çalışanlarını memnun edecek mi?

Doruk ÇAKAR


Bir önceki yazımız olan Sağlık Sektörüne 4500 kişi alınacak başlıklı makalemizde sağlık sektörü, sağlık sektöründe arananlar ve Sağlık Sektörüne 4500 kişi alınacak hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ