Sağlık Personeline Lisans Tamamlama İmkanı

Sağlık Personeline Lisans Tamamlama İmkanı

Sağlık Personeline Lisans Tamamlama İmkanıSağlık Bakanlığı çalışanlarına üniversiteyi bitirme fırsatı sunuluyor. Hizmet sunumunda görev yapan sağlık personelinin eğitim seviyesinin en az lisans düzeyine yükselmesi için iki üniversite ile protokol imzalandı. 

Sağlık Bakanlığı, lisansını tamamlamak isteyen personeline kolaylıklar sunacak. Üniversiteye devam eden sağlık çalışanlarının mesai saatlerinde esnek ve okul bitiminde staj gibi imkan sunacak.

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, Sağlıkta Dönüşüm Programı çerçevesinde atıla adımlara şimdi de lisans tamamlamak isteyenlere kolaylıkların eklendiğini belirtti Hizmet sunumunda görevli tüm sağlık çalışanlarına lisanslarını tamamlama için fırsat sunmak için çalışmalarını tamamladıklarını söyledi.

Program çerçevesinde sağlık çalışanlarının tamamının üniversite mezunu olması hedefleniyor. Çünkü kaliteli hizmet sunumunda eğitimin önemli olduğunu ve bunun için sağlık sektöründe çalışanların hepsinin en az lisans düzeyinde eğitimlerinin tamamlamalarını istediklerini ifade eden Şencan, eğitim düzeyi artan sağlık çalışanlarının özgüveni artıracağını, vizyonlarının gelişeceğini, iletişim gücünün artacağını ve de daha fazla donanım kazanacağını belirtti.

Protokol imzalandı 

Sağlık personeline lisans tamamlama için, çalışma süresi içinde de eğitim alma imkanı verileceğini söyleyen Şencan, “Bunun için başta Bakanlık bünyesindeki sağlık sunumu yapılan yerlerdeki çalışanlar olmak üzere tüm sağlık personelinin, ön lisans ise lisans, lisans ise yüksek lisans ya da doktora yapılmasının önünün açık olmasını istiyoruz. Bunu kolaylaştıracak düzenleme ve çalışma koşullarının sağlanması için Bakanlık olarak üstümüze düşeni yapacağız” diye konuştu.

Bu kapsamda bakanlığın Atatürk ve 19 Mayıs Üniversiteleri ile protokol imzalandığını belirten Şencan, şunları kaydetti:

“Bu uygulamayı daha önce hemşirelik ve ebelik için yaptık. Buna başvuran sağlıkçılar, lisanslarını tamamladı. Lisans tamamlama sürecinde Bakanlığımız bu kişilere hem staj hem de izin konusunda imkan sağladı. Yeni süreçte, hemşire ve ebelerin dışında da tüm sağlık mensuplarının lisans tamamlamasına fırsat oluşturmak istiyoruz.

Üniversitelerle uzaktan eğitim ve açık eğitim olmak üzere iki modülü görüştük. Üniversiteler de bunun alt yapısını oluşturuyorlar. Lisans için gerekli hazırlıkların tamamlandığı üniversitelerde bu yıl eğitim alma imkanı olabilecek. Protokol yapmak isteyen tüm üniversitelerle işbirliğine hazırız.

Bu imkandan yararlanacak sağlık personeline, okula devam, sınav gibi durumlar için mesai saatlerinde kolaylık sağlayacağız. Bitiren personele, ilgili branşlarına uygun staj imkanı vereceğiz.”

-150 bin sağlık çalışanı lisans tamamlayabilir

Şencan, Yükseköğretim kurumlarında ilgili bölümlerin açılması gerekiyor. Bu konuda da çalışmalarımız sürüyor. Bunun tek seferlik bir imkan olmayacak. “Şu anda lisans tamamlayacak yaklaşık 150 bin sağlık çalışanı mevcut, bu nedenle sürekliliğini sağlayacağız” ifadesini kullandı.

Şencan; bu fırsatın kamu hastanelerinde çalışan sağlıkçıların dışında üniversite ve özel hastaneleri de kapsadığı, ancak mesai saatlerine ilişkin düzenlemenin bu kurumların inisiyatifinde oldu.


Bir önceki yazımız olan Kanal D “Doktorum Programı” Başvuru formu başlıklı makalemizde Ceyda Düvenci doktorum soru sorma, doktorum başvuru ve Doktorum iletişim hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ