SGK, Artık ikinci MR’ın yarısını ödeyecek

SGK, Artık ikinci MR’ın yarısını ödeyecek

 

Sosyal Güvenlik Kurumu, sağlık harcamalarının artması nedeniyle tasarruf tedbirleri almaya yönelik kararlar aldı. Tasarruf tedbirlerini ile ilgili ilk sınırlama MR (manyetik rezonans) ve tomografi görüntüleme ile ilgili yapıldı. MR ve tomografi gibi görüntüleme hizmetleri için Sağlık Bakanlığı dünya ortalamasının üzerinde harcama yapıyor.

 

Sağlık harcamalarında kısıntıya giden SGK, bundan böyle aynı gün çekilen ikinci MR ve tomografinin hepsini değil yüzde 50’sini ödeyecek. Eğer bu sayı daha da artarsa yine her işlemin yarısı ödenecek. Özel sağlık kuruluşları bu karardan en fazla etkilenecek kurumların başında geliyor. Acil hastalar da yeni düzenlemeden etkilenecek gibi görünüyor. Muhtemelen ikinci ve daha fazla çekimlerde tam ücret alınmayacağı için sorunlar yaşanacaktır. SGK; MR ve tomografiye 54 ila, 65 lira arası para ödüyor.

 

SGK’nın daha önce yaptığı düzenlemede şu hüküm yer alıyordu: “Acil dışında aynı sağlık kuruluşuna ayaktan gidişlerde aynı bölgeden her bir tetkik için ayda en fazla bir kez faturalandırma yapılır.” Yeni süreçte bu hüküm aynen geçerli. Buna ek olarak ise ‘acil’ ifadesi yer almadan yeni bir ekleme daha yapılıyor: “Aynı gün, bu başlık altında yer alan işlemlerden birden fazla yapılırsa işlem ücreti yüksek olanın tamamı, diğerlerinin her birinin yüzde 50’si faturalandırılabilir.” Yeni düzenleme ile gereksiz çekimlerin önüne geçilmesi planlanıyor. Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Genel Sekreteri Cevat Şengül, uygulamadan en büyük zararı özel sağlık kuruluşlarının göreceğini kaydetti. Kamu kuruluşları yıllık bütçe aldığı için MR ve tomografide sorun yaşamayacaktır. Görüntüleme hizmetlerinde yıllardır fiyatların düşürüldüğünü, yeni düzenlemelerle durumun daha da zorlaştığını işaret ediyor.

 

Mr Çektirme Sayısı ile Dünyayı Geçtik

 

Rakamlara yansıyan verilere göre Türkiye’de çekilen MR ve tomografi sayısı Dünya ortalamalarının çok üzerinde. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) 2011 raporuna göre her 1 milyon kişiye 12.2 MR cihazı düşerken Türkiye’de bu rakam 8,9 civarında bulunuyor. Ancak çekilen MR’sayısında tam tersi rakamlar bulunuyor. MR’a girme sayısı OECD ülkelerinde binde 46 iken, Türkiye’de yaklaşık yüzde 50 artışla binde 67 oldu.


Bir önceki yazımız olan Üniversite hastanelerinde ‘Hoca farkı’ geri geliyor başlıklı makalemizde avuçiçi damar izi uygulaması, biyometrik kimlik uygulaması ve doçent farkı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ