Üniversite hastanelerinde ‘Hoca farkı’ geri geliyor

Üniversite hastanelerinde ‘Hoca farkı’ geri geliyor

Üniversite hastanelerinde profesör ve doçentlere muayene olmak hastalar, ancak fark ödeyerek muayene olabiliyordu. Daha sonra bu uygulama kaldırıldı. Bir süre önce kaldırılan ‘hoca farkı’ ücreti yine geliyor.

Profesör ya da doçente tedavi olmak isteyen hastalar artık yine fark ödeyecek. Her türlü tedavide doçentlerde üst sınır 60 Türk Lirası, profesörlerde 100 lira olarak belirlendi.

sağlık harcamalarının artması nedeniyle yeni tedbirler alındı.Tedavi ve ilaç harcamalarının 35 milyar liraya ulaşması üzerine sağlık sektörününgeleceğine dair yeni kararlar alındı. Tam Gün Yasası‘nın ardından kaldırılan profesör ve doçent ünvanlı hekimlere ödenen fark ücretinin geri getirilmesine karar verildi.

Başı Ağrıyan Gidiyor

üniversite hastanelerinde artan borç yükü nedeniyle nefes aldırması planlanan düzenlemede son sözü Bakanlar Kurulu söyleyecek. Düzenleme uygulanmaya başlayınca hastalar üniversite hastanelerindeki tedavilerde ek ücret verecek. Her türlü tedavide doçentlerde üst sınır 60TürkLirası, profesörlerde 100 lira olacak. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yetkilileri, hoca farkının geri getirilme gerekçesini “Her başı ağrıyan profesör ve doçente gidiyor. Bu nedenle hocalar, ağır ve özellikli hastalara ve bilimsel araştırmalara vakit ayıramıyor” sözleriyle açıkladı.

Yatan Hastaya Katılım Payı

Geçen yıl kanunla belirlenen yatan hastalardan katılım payı alınması uygulamasının da yeni yıldan itibaren uygulamaya geçecek. Hastanede yatarak tedavi gören vatandaşlardan yapılan harcamanın yüzde 1′i kadar katılım parası tahsil edilecek. Hastayı koruma adına ağır ameliyatlarda çok fazla ödeme yapılmaması için asgari ücret tavanı koyuldu. Örneğin 100 bin liralık ameliyat olan bir vatandaştan 1.000 lira yerine net ücret olan 701 TL alınacak.

500 Milyonluk İsraf Önlenecek

EKK’da sektörle üç yıl önce imzalanan global ilaç bütçesi ile ilgili herhangi bir karar alınmadı. SGK bünyesinde kurulacak komisyon ilaca ilişkin hayata geçirilecek düzenlemeleri karara bağlayacak. Hipertansiyon, mide, kemik erimesi ve kollestrol ilaçlarında teropatik eşdeğerlik uygulamasına geçilecek. Bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlara etken maddesi aynı olmasına rağmen 5 ile 40 lira ödenmesinin önüne geçilecek. Devlet belirlenecek eşdeğerfiyatsınırını ödeyecek. Böylece aynı etkiyi sağlayan gereksiz yere yapılan 500 milyon liralık ödeme tarihe karışacak.

20 ilde biyometrik kimlik uygulaması başladı

SGK’nın sağlık alanındaki suistimalleri önlemek için hazırladığı ‘Avuç içi damar izi sistemiyle biyometrik kimlik doğrulama sistemi’ 20 ilde uygulamaya başlandı. Ağrı, Amasya, Bartın, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çankırı, Iğdır, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kilis, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Sinop, Şırnak ve Yozgat illeri uygulamanın başladığı iller oldu. Diğer 61 ilde ise uygulamaya 15 Kasım’da başlanacak. Yeni sistemle biyometrik kimlik doğrulaması yapılmayan kişi sağlık kuruluşunda muayene olamayacak ve ilacını alamayacak.


Bir önceki yazımız olan Hac dönemi için sağlık personeli görevlendirilecek. başlıklı makalemizde Acil Tıp Uzmanı, Acil Yardım Uzmanı ve Hac dönemi hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ