2017 Yeni LYS Sistemi

2017 Yeni LYS Sistemi

Yeni LYS Sistemi

2017’de Lisans Yerleştirme Sınavı ile ilgili bir takım değişiklikler gündeme geldi. ÖSYM resmi sitesinden 2017 LYS’de açık uçlu sorular olabileceğine dair bir açıklama yapmıştı. Merakla beklenen LYS’de açık uçlu sorular konusu geçtiğimiz günlerde ÖSYM tarafından netleştirilmiş olarak duyuruldu. Yani öğrenciler 2017 Lisans Yerleştirme Sınavında açık uçlu sorular ile karşı karşıya gelecekler. Peki açık uçlu soruların cevaplandırılması ve kodlanması nasıl olacak ? Yeni LYS Nasıl Yapılacak ?

Yeni LYS sisteminde kısa cevaplı açık uçlu sorular, tıpkı TC Kimlik Numarasında olduğu gibi belirtilen alanlara kodlama yapılarak uygulanacaktır. Örneğin bir sorunun cevabı rakam veya harften ibaret ise, belirtilen kutucuğa sayılar kullanılarak yada harf harf kodlama işlemi yapılarak cevaplandırılacaktır. Yani bir kelime veya sayı grubundan ibaret olan cevap, kodlama kağıdında belirlenen alanlara tek tek harf veya rakam kullanılarak kodlaması yapılacaktır. Ayrıca ÖSYM resmi sitesinde ilerleyen zamanlarda bunun daha sistematik hale getirileceğinin bilgisini de verdi. Kısa cevaplı, açık uçlu soruların cevabını el yazısını algılayabilecek bir sistem geliştirerek okunmasını daha kolay hale getireceğinin bilgisini verdi.

Böylece yeni LYS sisteminde diğer yıllardan çok farklı olarak, tıpkı yazılı sınavlarda olduğu gibi kısa cevaplar ile sorular cevaplandırılacak ve sonuçlandırılacaktır. Açık uçlu soruları cevaplama sisteminde oldukça kargaşa yaratacak bir tartışma konusu olacağının sinyali şimdiden hissedilmeye başlandı bile.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ