Yılmaz Özdil Fetih 1453 Yazısı Eleştirisi

Yılmaz Özdil Fetih 1453 Yazısı Eleştirisi

Yılmaz Özdil Fetih 1453 Yazısı Eleştirisi

Yılmaz Özdil Fetih 1453 Yazısı Eleştirisi

Gişede izlenme rekorları kıran ve Türkiye’nin en pahalı yapımı olarak gösterilen Fetih 1453 filmiyle ilgili en sert yazıyı Hürriyet yazarıYılmaz Özdil yazdı. Filmdeki birçok sahnenin yabancı filmlerden aşırıldığını öne süren Özdil, tek tek o sahneleri anlattı.

İşte Özdil’in ‘Holivut’un fethi’ başlıklı o yazısı:

Fetih 1453” filmi, “Titanic” gibi, taa en başından bilet alırken sonunu biliyorsun.

Sürprizle bitmiyor yani.
İstanbul’u fethediyoruz.
Ama…
Başıyla sonu arası komple sürpriz dolu.

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

Fatih’in rüyasında Osman Gazi’yi gördüğü sahne, bire bir “Yüzüklerin Efendisi”nde var mesela… Osman Gazi parmağındaki yüzüğü Fatih’e uzatıyor, yüzük ellerinden kayıyor, Mordor diyarında olduğu gibi, lav nehrine düşüyor. Fatihsanırsın Frodo… Ter içinde uyanıyor.

Zaten, gir internete, karşılaştır…
Filmin afişinde Fatih’in kılıcını tutuş biçimiyle, “Yüzüklerin Efendisi Kral’ın Dönüşü” filminin afişinde Aragorn’un kılıcını tutuş biçimi, tıpa tıp aynı.

Hipodrom…
“Ben Hur”daki hipodrom.

BÜYÜK İSKENDER-GLADYATÖR

Kolların bacakların koptuğu savaş sahneleri tıpkı “Büyük İskender”den mi desem, yoksa “Gladyatör”den mi, tam karar veremedim… Ancak, Ulubatlı Hasan’ın Mel Cipsın gibi, taarruza hazırlanan süvarileri atıyla denetleme sahnesi, kesinlikle “Cesur Yürek”ten.

CENNETİN KRALLIĞI

Bizans askerlerinin surların önüne duvar gibi dizilmesi, ok yağmuruna karşı şemsiye gibi kalkan açması “Truva”da var. İttirilerek yürütülen kulelerin yanarak devrilmesi “Cennetin Krallığı”ndaki gibi.

Ki… Cennetin Krallığı’nda, Selahaddin Eyyübi, ordusunun önüne atıyla çıkarak, Kudüs’ü savunan Haçlı Kralı’yla yüz yüze konuşuyordu. Bunda da, Fatih, ordusunun önüne atıyla çıkarak, Bizans’ı savunan İmparator’la yüz yüze konuşuyor… Diyaloglar üç aşağı beş yukarı, aynı.

Ki… O filmin kahramanı Orlando Bulum kılıç yapan demirci ustasının çırağıydı, babası şövalyeydi. Bu filmin kahramanı Ulubatlı Hasan kılıç yapan demirci ustasının çırağı, babası da Fatih’in babasının fedaisi.

REKLAMDA İSTANBUL, FİLMDE KONSTANTİNİYE

(İstanbul diyorum ama… Filmin televizyonlarda yayınlanan reklamında resmen “ya ben İstanbul’u alacağım, ya İstanbul beni” diyen Fatih, filmde öyle demiyor, “ya ben Konstantiniye’yi alacağım, ya Konstantiniye beni” diyor! İstanbul reklamda var, filmde yok.)

TRUVA FİLMİ

Ulubatlı’nın zıplayarak Jüstinyanus’a yukardan kılıç saplaması, hık demiş…
“Truva”da Aşil’in zıplayarak Hektor’a kılıç saplamasının burnundan düşmüş.

“Matrix”te Neo’ya ateş ediliyor.
Geriye doğru yaslanarak savuşturuyor.
Bu filmde, Ulubatlı’ya tabure fırlatılıyor.
Geriye doğru yaslanarak savuşturuyor.
İkisi de ağır çekim.

Son sahne muhteşem…
Fatih, Bil Kılintın oluyor.

ERKAN BEBEK SAHNESİ

Depremzede Erkan bebek, çadırkenti ziyaret eden Bil Kılintın’ın kucağına atlayıp, burnunu sıkmıştı. Bu filmde, Bizanslı kız çocuğu Ayasofya’ya giren Fatih’in kucağına atlıyor, sakalından makas alıyor.

BENCE DÜNYA SİNEMA TARİHİNİN EN PAHALI FİLMİ

Ve… “Türk sinema tarihinin en pahalı filmi” denilerek, haksızlık ediliyor.

Çünkü, kaba hesap, toplam bir milyar dolara malolan Yüzüklerin Efendisi’ni Cennetin Krallığı’nı Ben Hur’u Büyük İskender’i Gladyatör’ü Truva’yı Cesur Yürek’i Matrix’i düşünürsek… Bence, dünya sinema tarihinin en pahalı filmi Fetih 1453.

kaynak: Hürriyet yazarı yılmaz özdil


Bir önceki yazımız olan Trendyol Yapıkredi Hediye Çeki Kampanyası Şubat 2012 başlıklı makalemizde mart 2012, şubat 2012 ve tarihi hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
 1. ferit dedi ki:

  buna kim inanır kadir inanır 😀 bu adama inanmadım inanmıyorum inanmıycam inandırtmıycam

 2. yılmaz özdile sever dedi ki:

  yılmaz özdili okurken; filmi izledikten sonra starbaksta kahve içerken bu yazılanları tartışan tane ciciş 1 tanede oğlan düşünün.. yılmaz beyin yazılarıyla kime hitap ettiği yada tarzını hayal edebilirsiniz…
  not:yabancılar bizden önce davranıp efsanelerimizi film yapmışlar ve butun sinema tekniği onlarda diye olumsuz eleştri yapmak yakıştımı şimdi. git matrixi izle …:)

 3. abdullah eren dedi ki:

  filmin eleştirilme açısı çok anlamsız . bu açıyla titeniğe bakarsak onda bile diğerfilmlere benzeyen bir cok sahne görürüz bu illaki onun çalıntı olduğu anlamına mı gelecek.. yılmaz özdilin filmi art niyetle eleştirdiğini düşünüyorum

 4. ömer şükrü dedi ki:

  bir adam düşünün ki hiçbir şeyi beğenmiyor. beğenmeme sebebleri de kimseyi tatmin edemiyor,lakin bu adamı hala yazar diye kimilerine yutturuyorlar ya, yutanlar da kendini entel sanıyor ya gelde ağlama…

BİR YORUM YAZ