HGS nedir? HGS kartı nereden alınır?

HGS nedir? HGS kartı nereden alınır?

HGS Nedir?

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS),  adı verilen çipli etiket otoyol ve köprü gişelerinde trafiğin akışını hızlandırmak amacıyla 17 Eylül 2012 tarihinden itibaren uygulamaya konuldu.

Köprü ve otoyollardaki beklemeyi azaltmak amacıyla trafiğe karşı yeni çözüm olarak sunulan HGS ile gişelerden kartlı geçiş devri kapandı. Yeni hızlı geçiş sistemi çipli etiket HGS ile eski kartlı geçiş sisteminde yavaşlayan trafiğin hızlandırılması amaçlandı. hgs-nedir

HGS Kartı / Etiketi nasıl alınır?

Çipli etiket HGS ilk etapta yaklaşık 10 milyon KGS kartının yerini aldı. PTT şubelerinde ve karayollarının giriş ve çıkışında bulunan PTT noktalarında 5 TL karşılığında HGS etiketi satışı yapılmaya başladı. Ancak birçok banka müşterilerine ücretsiz HGS etiketi sunarak avantajlı kullanım ayrıcalığı da sundular. Bankalar müşterilerine otomatik ödeme talimatı vermeleri karşılığında ekstra indirim avantajları da sunmaya devam ediyor.

Sistemin en büyük özelliklerinden biri de vatandaşların HGS kartlarını benzin istasyonları ve marketlerden bile doldurabilmeleriydi. Hatta bazı bakkallarda bile HGS dolumu yapılabiliyor.

Aracın ön camına yapıştırılan HGS etiketleri otoyol ve gişelerden hızlı geçiş ayrıcalığı sunuyor.

HGS kart veya etiketi ruhsat sahibine ya da ruhsat fotokopisi bulunan kişilere veriliyor. Ayrıca yanınızda mutlaka kimliğinizin de olması gerekiyor.


Bir önceki yazımız olan THY'den Öğretmenler Günü Fırsatı! başlıklı makalemizde 24 Kasım öğretmenler günü THY indirimi, Öğretmenler Günü THY Fırsatı ve THY öğretmen rezervasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ