İstifa Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İstifa Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İstifa; kişinin kendi iradesi ile işten ayrılmasına denir. Yine kendi isteği ile işten ayrılmasını bildiren yazıya da istifa dilekçesi denir. İstifa yazısı veya istifa mektubu çalışanın bu karanını uygun bir dille işverene anlattığı bildirgedir.

İstifa dilekçesi nasıl yazılır? İstifa dilekçesi, genellikle el yazısı ile istifa gerekçesine kısaca değinerek işverene, İnsan Kaynakları birimine ithafen yazılır.

İstifa dilekçesinin, çalışanın kendi rızası ile yazıldığı durumlarda “işyerinden ve işverenden kaynaklanmayan sebeplerden dolayı işten ayrılıyorum. Tüm hak ve alacaklarımı aldım” şeklinde açıklama yazılarak işveren “İbra” edilir. Ancak bazı durumlarda ise çalışan istifaya zorlanır. Bu durumlarda da çalışana; “istifa mektubunu yaz…. Yoksa….” gibi üstü kapalı tehditler hissettirilir. Bu tür istifalarda çalışan istifa dilekçesini yazdığı halde, haklı olduğunu düşünüyorsa konuyu mahkemeye taşıma hakkını kullanabilir. İstifa etmek işvereni tazminat ödeme yükümlülüğünden kurtarır. Bu nedenle işveren sözlü istifa edilse bile yazılı olarak da istifa edildiğinin bildirilmesini istemektedir. İşveren; sözlü olarak işi bıraktığını beyan ederek işten ayrılan işçiye, olaya şahit olan çalışanların da imzasını alarak, “işçinin kendi isteğiyle işten ayrıldığını” belirten tutanak düzenlemek durumunda kalır. Sizlerin işini kolaylaştırmak için istifa dilekçesi örnekleri veriyoruz.

Siz de, işten ayrılma nedeninize, işverene olan duygularınıza göre değiştirerek kendinize özgü istifa dilekçesi yazabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ