Mikro Kredi Nedir?

Mikro Kredi Nedir?

Kendi işini kurmak isteyip de buna maddi imkanı bulunmayan dar gelirli ve bankadan kredi imkanı alamayan kişilerin olduğu grup için düşünülen kredileri kefilsiz, teminatsız, ipotek olmadan karşılayan birimlerdir. Mikro kredi başvurusu yapmanız için birbiri ile akraba olmayan ve mümkünse komşuluğu bulunan kişilerin başvurusu olmasına dikkat edilmektedir. Bu grupta bulunan kişiler genelde ev hanımları olmaktadır.

Mikro Kredi Nedir?

Ayrıca 5 adet ev hanımı birleşerek mikro kredi ye başvurduğunda evinize gelecek kredi yetkilisinin bu parayı almanız durumunda nerelerde kullanacağınız hakkında detaylı bilgi isteyerek kredinin kullanış amacı ve sonrası hakkında bilgi alınır ve teslim edilir. Bu kredinin teslimi sadece kadınlara yapılmaktadır.  Sadece kadınlara kefilsiz, koşulsuz, faizsiz verilebiliyor. Mikro kredi için başvuru yapan 5 ev hanımına her birine 1000 tl verilmek kaydıyla toplamda 5000 tl verilerek uygulanıyor. Geri ödemesinde takip sistemi kullanılıyor. Yani o aldığınız para ile gerçekten iş kurulduğunu görmek istiyorlar. Ödemelerinizi de haftalık periyotlara bölerek geri alıyorlar.

Mikro kredi’ye başvuru yaptınız ve aldınız haftalık diyelim ki 25 tl geri ödeme alınıyor. Ödeme zamanı geldiğinde ödeme yapamadığınızda veya ödeme gücünün olmadığı durumlarda diğer para alan kişilerden yardım alınır veya kredi veren kuruluştan belli bir süre istenebilir. Ama böyle bir durum ne ülkemizde nede dünyanın başka bir yerinde olmamıştır. Genellikle bu krediyi alan ev hanımları geri ödemelerini düzenli yapıyorlar.


Bir önceki yazımız olan 2014- ALS Ne zaman yapılacak? başlıklı makalemizde 2014 ALS Başvuru Kılavuzu, 2014 ALS’ye Başvuru şartları ve 2014 Askeri Liseler sınavı başvuru şartları hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ