Yurt Dışında Şirket Kurmak

Yurt Dışında Şirket Kurmak

Öncelikle kuracağınız şirketin işinize uygun olacak şekilde tipini belirlemelisiniz. Çünkü şirket tiplerinin önemli avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Eğer tek başınıza çalışmak ve yanınıza ek olarak birini alarak çalışmak istemiyor ve onunla ilerde sorun yaşamak istemiyorsanız tek kişilik anonim veya limited şirket kurabilirsiniz. Bunu yapmanız için ise belli bir sermaye göstermeniz şirket tipine göre zaruridir. Eğer şirketiniz limited şirket ise ödenmeyen her borçtan bütün ortaklar eşit sorumlu olurlar. Ama anonim şirket kuruyorsanız ve yönetim kurulunda değilseniz sizin bir sorumluluğunuz bulunmuyor. Ancak kazanç ve kar ortaklığında anonim şirket kurma hem pahalı hem de biraz daha detaylı  bir iştir. Bu şirketinizi yurt dışında kuruyorsanız bu ülkeniz ticaret kanunlarına göre hareket etmeli ve onun detaylarını ilgili kurumlarından öğrenip ona göre şirket unvanı ve temsilciliği desteklemeleri hakkında detaylı bilgi almalısınız.

 Yurt dışında şirket açarken bölgesel desteklerin veya reklam desteklerinin olduğu bölgeleri tercih etmelisiniz. Hatta bazı ülkelerde kira yardımına varana kadar açılacak yabancı şirketlere destekleme yapıldığı da bilinmektedir. Bu destekler için ilk olarak şirketinizi açacağınız ülkenin Dış Ticaret Müsteşarlığına başvurunuzun olması gerekiyor. Önemli olan konulardan biri de şirketinizin ana merkezi veya kendi unvanınız ve markanızla giriş yaptığınızda kalanlım alanlarında yapılan kira bedeli destekleri ve demirbaş destekleri de bulunmaktadır. Açacağınız şubeniz ise durum farklı olmaktadır.


Bir önceki yazımız olan 2014- ALS Ne zaman yapılacak? başlıklı makalemizde 2014 ALS Başvuru Kılavuzu, 2014 ALS’ye Başvuru şartları ve 2014 Askeri Liseler sınavı başvuru şartları hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ