Adli Sicil Kaydı Sorgulama

Adli Sicil Kaydı Sorgulama

taniklarin-dinlenmesi-talebi-icin-dilekce-1e-Devlet Kapısı ile Adli Sicil Belgesi Almak

Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü vatandaşların adli sicillerini e-devlet üzerinden sorgulamasına olanak tanıdı. Daha önceleri işe girişlerde, okula girişlerde ve çeşitli kamu kurumlarına girişte istenen adli sicilinin temiz olduğunu gösteren belge adliyelerden alınıyordu. Adliyelerden Adli Sicil Belgesi almak isteyen vatandaşlar sıra beklemek, zaman kaybı ve belli bir ücret ödemek zorunda kalıyordu. Bu hizmet adliyelere ayrıca iş yükü de getiriyordu. İnternet kullanımının artmasıyla bu hizmetinde e- devletten verilmesi kararlaştırıldı. Vatandaşlar, artık “Adli Sicil Belgesini” e-Devlet Kapısı’ndan alabilmekteler.

İşe girişlerde, okula girişlerde ve çeşitli kamu kurumlarına girişte istenen adli sicil kaydı www.turkiye.gov.tr internet adresindeki e-Devlet Kapısı’ndan e-devlet şifresi ile alınmaktadır. Sistem üzerinden alınan adli sicil belgeleri üzerinde güvenlik için barkod numaraları bulunmaktadır. e-Devlet Kapısı kullanıcıları, bu belgeyi çıktı alarak ilgili kurumlara subabilmekteler. Paylaşım yapılan kurum yetkilileri, belge sahibinin T.C. kimlik numarasını ve belge üzerindeki bu barkod numarasını girmek suretiyle adli sicil belgesinin aslını görüntüleyerek doğrulayabilecektir.

Vatandaşlar e-Devlet Kapısından Adli Sicil Belgesi sorgulaması yaparken, belgenin ne için kullanılacağı bilgisini doğru olarak girmeleri gerekmektedir.

e-Devlet kapısı üzerinden adli sicil belgesi sorgulaması yapabilmek için e-Devlet Kapısının kayıtlı kullanıcısı olmak veya e-imza/mobil-imza sahibi olmak gerekmektedir. e-Devlet şifresi almak için PTT merkezine başvurmak yeterlidir.

Adli sicil belgenizi e-Devlet Kapısı üzerinden almak için tıklayınız.


Bir önceki yazımız olan Evde Kibrit Paketleme Yaparak Para Kazanma başlıklı makalemizde Ek iş 2014, ek iş imkanları ve ek iş yapmak istiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ