E-Vergi Levhası Sorgulama

E-Vergi Levhası Sorgulama

Vergi gelirlerinin düzenlemesi, toplanması ve kontrolü görevini yürüten Gelir İdaresi Başkanlığı gelişen teknolojiye ayak uydurarak E-Vergi Levhası takibi hizmetini hayata geçirdi. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın bu çerçevede hayata geçirdiği e-vergi levhası uygulaması ile şirket açılışı, işyeri başvurusu yapan kişiler, kurumlar işlemlerinin takibini artık internetten yapabilmekteler. Mükelleflerin iş yerinde asılı olan vergi levhalarında bulunan bilgileri internet üzerinden vatandaşın bilgisine sunan kurum bu uygulamayla birçok zaman alan prosedürleri ortadan kaldırmış oldu. Mükelleflerin vergi durumlarını görmek istediklerinde internetten e-vergi levhasına ulaşma imkânı bulabilmektedir.

Mükelleflerin iş yerlerinde asılması kanunla zorunlu tutulmuş vergi levhası ile vergi ve mükellefiyet durumlarını müşterilerin ve kendileri ile iş yapan mükelleflerin rahatça görebilmesi amaçlanmıştır.

Teknolojinin her yerde kullanılmaya başlamasıyla Gelir İdaresi Başkanlığı vergi levhasını elektronik ortama taşıyarak e-vergi levhasını hayata geçirmiştir. Vatandaşlar bu uygulamayla, ister evden, ister cepten GİB internet Vergi dairesi ile işlemlerini yapmaya başladılar.

Mükelleflere büyük kolaylık sağlayan E-Vergi Levhası işlemleri, vergi dairelerinin iş yükünü de hafifletmiştir. Gelir İdaresi Başkanlığı’na işyeri açılışı bildirenler, şirketler, kuruluşlar online vergi işlemlerini takip etmek isteyenler E-Vergi Levhası hizmetinden yararlanmaktadır.

top_banner_login_popup e-vergi-levhasi-sorgulama

Gelir İdaresi Başkanlığı E-Vergi Levhası sorgulamak için tıklayınız​ 

Yukarıdaki bağlantıya tıklayarak sorgulayan kişinin; TC kimlik numarası, Adı Soyadı, Cilt no ve Nüfusa kayıtlı olduğu il bilgileri,

Sorgulanan Mükellefin; TC kimlik numarası/Vergi Numarası, bağlı bulunduğu il, bağlı olduğu vergi dairesi bilgilerinin girilmesi istenmektedir.

Sistem, sadece faal mükelleflerin değil işi terk etmiş olsa da bütün mükelleflerin Gelir İdaresi Başkanlığı’nda ki bilgilerini de sunmaktadır.

E-Vergi Levhası sayfasından mükellefe ait; adı soyadı/unvanı, vergi dairesi, vergi türü, adres, faal ya da terk mükellef olduğu, işe başlama tarihi beyan olunan matrah tahakkuk eden vergi bilgilerine ulaşmak mümkündür.


Bir önceki yazımız olan Evde Kibrit Paketleme Yaparak Para Kazanma başlıklı makalemizde Ek iş 2014, ek iş imkanları ve ek iş yapmak istiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ